Ревизионите актове, с които са установени неизплатени данъци и осигурителни вноски, вече ще бъдат приемани от съда като доказателства по наказателни дела. Това гласи една от поправките в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), предложени от Министерския съвет, които парламентът прие, преди да излезе във ваканция.
Като писмени доказателства занапред ще могат да служат също и одитните доклади на Сметната палата и на Агенцията за държавна финансова инспекция. Депутатите обаче гласуваха, че обвинение и присъда не могат да се основават единствено на данни от подобни документи, пише в. "Сега".
Според друга промяна в НПК министърът на вътрешните работи и главният секретар на МВР губят правото си да отправят искания за използване на специални разузнавателни средства (СРС) спрямо съдии, прокурори и следователи. Същото се отнася и за председателя на ДАНС и неговите заместници.
Разрешение за използване на "бръмбари" и друга техника за следене на магистрати ще дават според случая шефовете на Софийския апелативен съд, Софийска апелативна прокуратура, Военно-апелативния съд, апелативния специализиран наказателен съд, военно-апелативната прокуратура или апелативната специализирана прокуратура.
Промените в НПК отнеха от ръководителите на МВР и на ДАНС и правото да искат подслушване за престъпления, извършени от изредените по-горе висши магистрати, които позволяват ползването на СРС. Тази възможност остава за зам.-председателя на Върховния касационен съд, ръководещ Наказателната колегия, по искане на заместник на главния прокурор при Върховната касационна прокуратура. Идеята е само хора вътре в системата да имат това право.