През първото тримесечие на 2013 г. печалбата на „УниКредит“ (UniCredit) бележи 2,8% ръст до 449 млн. евро. Това показват последните финансови резултати на италианската банка, чийто български клон е най-големият по размер на активи у нас.
Положителната тенденция при тях е надхвърлила очакванията на анализаторите, коментират от „УниКредит“. Тя се дължи на повече приходи, значително свиване на провизиите за лоши кредити и извършено обратно изкупуване на акции.
В рамките на периода януари-март 2013 г. приходите на дружеството достигат 6,1 млрд. евро. Това е повишение с 5,6% спрямо предходното отчетено тримесечие. Налице е и стабилна тенденция за контрол на разходите - за последната една година те се свиват с 1,8% до 3,8 млрд. евро.
Провизиите към 31 март на тази година възлизат на 1.2 млрд. евро, което е по-малко с 9.3% на годишна база и със 73% - на тримесечна.
"Реализираната печалба потвърждава възможностите на банката за подобряване на рентабилността въпреки все още трудната макроикономическа среда, особено в Италия", коментира резултатите главният изпълнителен директор на „Уникредит“ Федерико Гицони.
Печалбата на групата в Централна и Източна Европа и Полша е в размер на 626 млн. евро. Тя е по-висока от реализираната на територията на Западна Европа, която се начислява на 463 млн. евро. От банката определят данните като показателни за ключовото значение на географското ѝ диверсифициране.
На 11 май 2013 г. се е провело Общо събрание на Съвета на директорите на "УниКредит". В рамките му е взето решение за раздаване на дивидент на акционерите на банката от 0,09 евро на акция.
Към края на този март показателят Core Tier 1, който измерва финансовата стабилност на дружеството, е 11.03%. Първичният капитал показва способността на банковата група да подсигури дейността си по кредитиране, търговия с финансови инструменти и т.н.
След успешното увеличение на капитала си в началото на 2012 г. "УниКредит" стана най-добре капитализираната италианска банка, отговаряйки на завишените изисквания за капитал, валидни за системно важните банки.