Снимка: Sxc.hu
Излизането на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) от кризата може да започне веднага щом светът се върне към нормалното си потребление. От изключително значение за бързото възстановяване на региона обаче е ЦИЕ да запази трудно извоюваната си конкурентноспособност и продуктивността от последните години. Това са основните изводи на икономистите на "УниКредит Груп", представени в рамките на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон.
Въпреки че настъпи в момент, в който икономиките на страните от Централна и Източна Европа бяха добре подготвени и стабилни, глобалната криза оказа своето влияние. Световната търговска организация (СТО) и Международният валутен (МФ) фонд предвиждат спад в световното търсене с около 10% или дори повече през 2009 г.
За ЦИЕ анализаторите на "УниКредит Груп" прогнозират спад в износа с 65 млрд. евро през 2009 г. в сравнение с 2008 г. без Русия (това е първият спад за последното десетилетие), в съчетание със спад на инвестициите около 10%, значителен спад в преките чужди инвестиции (почти наполовина, сравнено с 2008 г.) и значително увеличение на безработицата. Важно е да се има в предвид обаче, че това са осреднени данни за региона, но в различните страни те варират с големи разлики, отчита финансовата институция.
Отражението на тези неблагоприятни фактори вече беше усетено и измерено - по данни на Bloomberg и звеното за Стратегически анализи на УниКредит, към март 2009 индустриалното производство се е свило на годишна база с до 30% в страни като Украйна. За България данните са за свиване със 17 на сто, което поставя страната в средата на класирането по този показател.
Въпреки че, тези данни са съчетани с по-голяма гъвкавост на труда в ЦИЕ и директна държавна помощ за някои производства в западните страни, все още е рано да се говори за „края на успешната история на ЦИЕ", смятат анализаторите на "УниКредит Груп".