"Файненшъл таймс": България е пример за стабилна макроикономическа политика

29.04.2003 | 13:54
по статията работи: econ.bg
Според вестника последователните икономически реформи в България са започнали да дават дивиденти под формата на чужди инвестиции, включително в приватизацията на банките

 

В притурка на днешния брой на британския вестник "Файненшъл таймс" за Централна и Източна Европа се разглеждат възможностите за инвестиции в бившите комунистически държави.

Вестникът обобщава, че след шоковете свързани с финансовата криза в Русия през 1998-ма година, повечето страни от източна Европа и средна Азия се развиват добре, имат стабилен икономически растеж и привличат нови инвеститори. В някои страни бавният ход на реформите и лошата инфраструктура спират инвеститорите. Независимо от войната в Ирак, кризата на фондовите борси, проблемите на телекомуникационните компании и общото забавяне на световната икономика, бившите комунистически страни се представят по-добре от очакванията, пише "Файннешъл таймс".

Според вестника последователните икономически реформи в България са започнали да дават дивиденти под формата на чужди инвестиции, включително в приватизацията на банките. Посочва се, че България, както и Румъния очакват да се присъединят към Европейския съюз през 2007-ма година- перспектива, която е изглеждала още по-далечна само преди няколко години. Вестникът обаче изтъчва, че Балканите остават район с голяма бедност. В Босна например безработицата е 40 процента, 30 на сто в Македония и 25 процента в Сърбия и Черна гора.

Регионалните различия се изострят, се казва в друга статия в притурката на вестника. В Югоизточна Европа главното предизвикателство, според "Файненшъл таймс" остава поддържането на политическа и икономическа стабилност в район белязан от войните в бивша Югославия. Икономисти виждат България като пример за страна, която със стабилна макроикономическа политика може да преодолее проблемите свързани с близостта до бивш район на военни действия, се посочва в статията. Интересът на инвеститорите към бившите комунистически страни расте, независимо от рисковете, пише още "Файненшъл таймс".

В България, реформаторското правителство на Симеон Сакскобургготски продължава приватизацията. Миналата година бе продадена най-голямата банка Булбанк на Уникредито, а тази година се полагат усилия за приватизация на ДСК След като това стане, чужди банки ще контролират близо 90 процента от сектора, посочва "Файненшъл таймс" и допълва, че продажбата на български банки е доказателство, че западни банки са готови да инвестират в района, независимо от някои трудности в Полша, например.

Това съобщиха от БГНЕС за ECON.BG.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...