"Четвъртата власт" разбуни духовете

01.10.2013 | 17:20
по статията работи: Ралица Стоянова
Сериалът на БНТ предизвика сериозни полемики. Вижте няколко мнения за него
"Четвъртата власт" разбуни духовете

Стартът на политическия трилър „Четвърта власт” по БНТ предизвика различни мнения и коментари. Сериалът, който поднася разказ за класическия сблъсък между власт, медии и тайни служби, провокира широка дискусия в интернет и социалните мрежи.

БНТ представя мнения на журналисти, сценаристи, режисьори и PR-и и други експерти:

Димитър Нойков, търговски и маркетинг директор на НВО България

 „Интригуващ, завладяващ и актуален. Това, което видях, наистина изглежда доста впечатляващо. С нетърпение очаквам да видя следващите серии, което е един добър показател за всеки сериал – началото трябва да бъде увличащо и при всички положения е доста актуален”.

Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България

"БНТ е телевизия, която не си позволява компромиси с качеството, и го доказва вече и за втори път в сериалите, като първо избихме рибата с „Под прикритие”, сега същото очаква останалите телевизии и с този сериал. Няма други телевизии, няма други сериали – това е истината."

Виктор Чучков, продуцент и режисьор

„Четвърта власт” се появява в момент, в който  се случват неща, важни не само за нас, но и за поколенията след нас. Такива неща има смисъл да се правят и финансират, и БНТ отново доказа, че прави смислени неща. Сериал с  прекрасен актьорски състав, в който всички са равнопоставени и на ниво. Историята е динамична и се води добре от диалога.

По-интересното  обаче е друго – сериалът е  бил плануван много по-рано и прави  чест на националната телевизия, че е видяла смисъла в „Четвърта власт”. Това показва, че той не е евтина поръчкова поредица, която просто иска да яхне историческия момент."

Радосвет Радев, изпълнителен директор на „Дарик радио”

„Четвъртата власт, медийният свят в България е доста анонимен. Анонимен е в неговата самоорганизация, въздействие и т.н. Смятам, че това бъркане вътре поне хвърля камъка в локвата. Ще има много вълни”.

Анна  Заркова, в. „Труд”

„Четвърта власт” слага пръст там, където се затваря вратата и където убива най-много. Лично аз поздравявам авторите за смелостта да разнищят прецизните отношения власт-медии, защото тази смелост е осъзната и преднамерена. Може би те знаеха, че няма да се харесат на властта, но не очакваха да не се харесат и на журналистите.

Повечето образи в сериала са добре изградени и актьорите са убедителни. На мен обаче ми липсва нормалния, редовия журналист. Поне в първите две серии бяха представени журналистите звезди и ръководителите на медии, и човек, който е извън средите, би си помислил, че журналистика се прави, като спиш с министри и полицаи от службите. Вярно е, че се случва, но рядко. Другото, което бих искала да видя в „Четвърта власт”, е „мравешката”, всекидневната работа, където питаш и гледаш, и чуваш не собствения си въпрос, а отговора. Пак ще повторя – адмирирам смелостта да се покаже грозната страна на нещата. Ако се появи и персонажът на обикновения журналист, ще мога да нарека „Четвърта власт” любимия си сериал."

Емил Спахийски, анализатор и сценарист:

„Ако с „Под прикритие” БНТ показа, че може да търси нещо повече от развлечение, то с „Четвърта власт” тя показва, че е отговорна медия. Изключително удовлетворен съм, че се прави сериал по тази тема. В последните години журналистиката и печатните медии се бяха превърнали в етикет на упадъчна професия в услуга на властта. „Четвърта власт” показва, че тя на практика е изключително тежка професия, която е подложена на силен натиск, както външен, така и вътрешен. Този сериал докосва не само устоите на професията, но и проблема за това, че демокрацията без свободата на словото е невъзможна. Струва си да дискутираме темата, защото всяка власт рано или късно се изкушава. Като автор и сценарист и на други филми смятам, че кастингът е много добър и успешен.”

Силвия Великова, водещ, БНР

"Беше ми интересно  да гледам сериала, за да се опитам да разбера каква е завръзката на сюжета и доколко ще мога да разпозная прототипите. Не знам дали съм успяла, но ми беше любопитно. Надявам се сериалът да си остане такъв и до края. Не съм работила във вестник, но мисля, че диалозите, които се водят в редакцията, звучат автентично, а сюжетът отразява доста точно това, което се случва в действителност."

Мирела Веселинова, главен редактор, сп. „Правен свят”

"Динамичен и интригуващ, пълен с послания – това са първите ми впечатления от сериала „Четвърта  власт”. Не мога да приема критиките, че нещата са преувеличени, защото тук говорим за филм, а във филмите различните технически похвати и силните нюанси са допустими. Това все пак не е репортаж, за да бъде всичко напълно реалистично. Все още е рано да кажа повече неща, но началото е много добро, така че поздравявам екипа, сценаристите, продуцентите и всички останали. Мисля, че „Четвърта власт” ще е любопитен за българския зрител. И още нещо много важно: доколкото знам, сериалът е завършен през март, така че на практика той предугадил по свой начин събития, които се развиха след това. Така че е и много актуален, защото прави дисекция на проблемите, които стоят на дневен ред с похватите на политическия трилър."

Панайот Денев, журналист

„Четвърта власт” е телевизионен сериал. Подчертавам това за онези, които мислят 12-те епизода по 54 минути за нещо друго. „Четвърта власт” още с началото си отговаря на очакванията именно за сериал, дано така продължи. Продуцентите, авторите, режисьорите са се поучили от образци в жанра и се придържат към най-добрата практика. Телевизионният сериал, предназначен за излъчване в праймтайм, когато е добре направен, е разбираем, увлекателен, интелигентно режисиран, красиво заснет, професионално монтиран. В него участват отлични актьори, сред които има популярни и харесвани, но, непременно и непознати за публиката лица.

В практиката на могъщите телевизионни компании по света такива сериали, постигнали висок рейтинг на одобрение сред зрителите, са с най-разнообразни сюжети: исторически саги, криминални екшъни, романтични драми, фантастични приключения. Много са. В случая с „Четвърта  власт” отговорността на продуцента БНТ е, че избира да направи съвременен политически трилър и се хвърля във възможно най-дълбоката вода, при това, в условията на мъртво вълнение. Няколко пъти съм се възхищавал на знаменити американски и британски сериали, в които имам чувството, че пореден епизод описва събития от миналия месец, а сценарият сякаш е писан и снимките са правени миналия вторник. Не сравнявам „Четвърта власт” със знаменити образци, но в това отношение  нашият сериал дори постига нещо повече – изпреварва събития. По-точно – събитията, героите и сблъсъците си ги има през всичките последни 24 години, но сериалът на БНТ изпреварва днешната неудържима реакция на обществото към тях.

Вече казах някъде, че още в началото има удари право в сърцето на това, което с право или не, наричаме наша мафия. Още в първите епизоди като централни фигури, замесени в най-порочни схеми, са представени вицепремиер, който е и министър на енергетиката, шефът на "Бюро за национална сигурност", министърът на финансите, другарка, която върши неясно какво в строго секретна служба за подслушване и проследяване, готвещ се за политическа кариера напорист негодник с тъмни зависимости в миналото и сега, собственик на футболен клуб и сметопочистваща фирма, който прави каквото си иска с журналист, богата пиар деятелка с амбиция да командва задкулисно държавата... И всичките в изпълнение на великолепни актьори. И това аз намирам за най-същественото в „Четвърта власт”. Другото са амбиция, отговорност, професионални умения и… грешки, все неща, каквито този екип притежава. Разните възражения по битови и „фешинг” въпроси, за които дочух, че се залавят първите критици на „Четвърта власт”, ми се виждат предпоставени, продиктувани и смешни. И ще напомня, че такъв, та и по-лъскав нюзрум, направихме в БТА през 1999 г., когато бях директор там. А в София още тогава имаше и доста по-луксозно обзаведени редакции…На мен ми е интересно. Очаквам неделните вечери с нетърпение и дано не ме разочароват през идните десет седмици."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...