"Южен поток" е най-сигурният газопровод в света, заяви във Варна управителят на консорциума "Газтек БГ - Южнийгипрогаз", който извършва прединвестиционното проучване за проекта, Валентин Станчев. Той присъства на общественото обсъждане на Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) на проекта на българска територия, предаде БТА.
По отношение на шума компресорната станция на газопровода, която е в близост до местността "Ракитника" край Варна, ще отговаря на всички европейски изисквания, каза Станчев. По думите му компресорите ще бъдат поставени в звукоизолирани хангари, които ще занижат инфразвука. "Готови сме да предвидим и звукоизолиращи бариери", каза Станчев.
Той посочи, че са спазени изискванията за отстояние и то е завишено пет пъти и до местността "Ракитника" са между 3.5 и 3.7 километра. Станчев бе категоричен, че няма да има шумово превишаване. За изразените от граждани притеснения, че районът е свлачищен, той каза, че са направени геоложки поручвания и теренът не е такъв. Станчев коментира още, че целият газопровод е изчислен да издържа до 9-та степен в сеизмично отношение.
Специалистите, изготвили ОВОС, бяха категорични, че газопроводът не преминава през защитени територии или забележителности на наша територия.
"Протестите в България пряко засягат Русия, тъй като заради политическата нестабилност София все не може да започне изграждането на своята отсечка от газопровода. Докато не започне строежът на тръбата в България, е невъзможно да започне прокарването на "Южен поток" и по дъното на Черно море", пише руският в. "Московский комсомолец". Според вестника не е постигната и "целта, заради която бе замислен "Южен поток" - да се заобиколят несигурните транзитни държави".
"Веднага щом получи тръбата на своя територия, България лесно може да избере хлъзгавия път на Украйна, стане ли дума да бъде шантажиран "Газпром" с възможностите за транзит. Естествено може да се опитаме да избегнем това, като подпишем различни споразумения. Нали обаче споразуменията са за това - да бъдат нарушавани, не е ли тъй?" - пояснява изданието.
"Ще успеят ли шефовете на "Газпром" да възпрепятстват опитите за спекулации с тръбата от страна на основните транзитьори на газа от "Южен поток"? Да се надяваме, че ще успеят. Не е изключен обаче и обратният вариант, при който рискуваме "украинизация" на Балканите с всички произтичащи оттук последици", предупреждава изданието.