"Eфектът на доминото" в арабския свят

20.02.2011 | 12:47
по статията работи: Апостол Апостолов
Анализатори: Трудно да се предскаже за напред как ще се развият събитията
"Eфектът на доминото" в арабския свят

Недоволството от политическата система достигна „по принципа на доминото" и до Бахрейн. Анализаторите смятат, че този сценарии ще се развие в по-голямата част от арабските страни.

Опозиционните лидери в Бахрейн обявиха през миналата седмица, че смятат да направят демократични промени в страната, съобщи канал Ал Джазира"

„Хората не искат религиозна държава. Те мечтаят за светска и демократична държава, както са повечето по света", заяви лидерът на шиитската опозиция Шейх Али Салман.

В столицата Манама вече дни наред продължават протестите. Очевидци разказаха как десетки танкове са блокирали централния площад, станал център на антиправителствени манифестации. По последни данни стотици са ранени.

Към протестите се дори се присъедини и хакерската група „Анонимните". В съобщение се казва, че опитите да се ограничи достъпа на жителите до Интернет „показва малодушието на режима". Групата призовава обществото да се бори за своята свобода, като следват примера на Египет и Тунис.

Основното искане на протестиращите е оставката на премиера Салман ал Халифа. Сред исканията са още политически реформи, зачитане правата на хората и отпадане на политическите ограничения.

По информация на телевизия Би Би Си, през миналата седмица се стигнало до там полицията да използвала сълзотворен газ, за да освободи площада от протестиращите. Пред британската медия от правителството заявили, че са стигнали до тази мярка, защото „нямали друг избор".

От министерството на вътрешните работи, заявили за информационната агенция BNA, че „народът отказва да се подчинява на закона, затова сме принудени ние да се намесим".

Островната държава Бахрейн е с площ от 665 кв. км. и населението от 760 000 души. Получава независимостта си през 1971 година. Вътре в страната отдавна съществува напрежение в отношенията между сунитите, които са малцинство, но обикновено управляват страната и мнозинството на шиитите. Последните протестират срещу сегрегацията и репресията, коментира Лента.ру.

Много експерти са на мнение, че процесите, които протичат в редица арабски страни, в това число и Бахрейн, могат да бъдат определени като „цунами" и „ефект на доминото".

Анализаторите на събитията в региона правят и кратка ретроспекция на събитията и в другите държави от региона, където има масови протести. Според тях е трудно да се предскаже занапред как ще се развият събитията.

Либия: Протестиращите използват социалните мрежи за организиране на „Ден на гнева", който да е посветен в памет на 12 загинали по време на мирни демонстрации през 2006 г.

Алжир: Не са изключени и масови протести в Алжир. Правозащитни лидери вече приканиха президента на страната за демократични реформи

Йемен: Повече от седмица не стихват протестите в столицата и редица други големи градове. Протестиращите също искат оставката на президента.

Египет: В мащабната протестна акция в Египет по последни данни са загинали 365 души, а други 5 500 са ранени, съобщават местните медии като се позовават на здравното министерство. Припомняме ви, че протестите на площад „Тархир" започнаха на 25 януари и принудиха президента на страната Хосни Мубарак да подаде оставка. Страната се подготвя за нови президентски избори през есента.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...