Снимка: cnet.uk.co
Една трета от населението на ЕС не може да покрие неочакваните разходи, показа доклад на Евростат за качеството на живот в общността. Данните се отнасят за 2007 година. Според тях 7% от европейците имат и неплатени сметки за жилището през последните 12 месеца. 3% от европейските граждани пък не могат да покрият разходите си по заеми и ипотеки.
Данните за различните страни обаче се различават от средните – 63% от населението на Латвия и Унгария и 54% от гражданите в Полша, например, изпитват затруднения да покрият неочаквани разходи. За сравнение 18% от шведите, 19% от датчаните и 20% от португалците имат същите проблеми.
Най-много унгарци (18%) не могат да си плащат редовно сметките. След тях се подреждат поляците (17%), гърците (16%) и словенците (11%). Най-голям процент гърци пък не могат да платят вноските по заеми и ипотеки (7 на сто). Изненадващо една от богатите държави в общността също изпитва подобни проблеми – 6% от французите не са платили вноска по заеми.
През 2007 година 80% от гражданите на ЕС живеят в домакинства с поне една кола. 9% от европейците обаче не могат да си позволят разхода за автомобил. Останалите 11% са посочили друга причина да не притежават превозно средство. На челно място, сред тези които не могат да си купят кола, са румънците (54% от населението), следвани от Латвия (30%) и Словакия (24%).
9% от европейците изпитват затруднения да си купят и компютър, показват още данните на Евростат. В 68% от домакинствата в ЕС има компютър. Северната ни съседка Румъния отново е на челните места сред тези държави, в които гражданите не могат да си позволят компютърна техника (43% от населението).
Въпреки че е страна членка на ЕС, за България няма данни за тези показатели.