Можете да си планирате уникална почивка, от посещението на природни чудеса, спускащи челюсти, до пленителни укрития. Но за следващата си екскурзия, защо да не пътувате някъде сред малко по-неочаквани места? Например ... библиотеките? Дори и да не сте най-големият любител на литературата, има библиотеки по целия свят, които трябва да бъдат ценени само заради тяхната архитектур . От исторически забележителности до съвременни шедьоври, ние закръглихме най-красивите библиотеки по целия свят, които всеки пътник трябва да посети.
Кралска библиотека El Escorial; Сан Лоренцо де Ел Ескариал, Испания
Разположена само на километри от столицата на Испания Мадрид, кралската библиотека El Escorial е завършена през 1584 г. по време на испанския ренесанс в Сан Лоренцо де Ел Ескариал за кралското семейство. Благодарение на цветната си история, цялата структура - включително библиотеката - е обявена за обект на световното наследство от ЮНЕСКО през 1984 г. С луксозните стенописи на художници като Пелегрино Тибалди, библиотеката в момента има опис от повече от 45 000 книги.
Джордж Пийбоди библиотека; Балтимор, Мериленд
Известна още като "Катедралата на книгите", библиотеката на Джордж Пийбоди , проектирана от балтиморския архитект Едмънд Джордж Линд , отвори врати през 1878 г. Както можете да видите на снимката по-горе, визията на Линд оживява, включва масивна светлинна светлина, извисяваща се над бели чугунени балкони. В наши дни библиотеката е част от мрежата на университета Джонс Хопкинс.
Библиотека на абатството в Адмонт; Австрия
Проектирана от австрийския архитект Йозеф Хюбер и нарисувана от Бартоломео Алтомонте , красивата златно-бяла библиотека в манастира абатство в Адмонт е завършена през 1776 г. Библиотеката съхранява около 70 000 книги от пълната колекция на манастира от 200 000 плюс - най-вече повече от 1400 ръкописи, датиращи от 8 век след н.е.
Библиотека Beitou; Тайпе, Тайван
Библиотеката на Beitou в Тайпе, Тайван, не е просто красива. Това е екологично чиста. Тя отваря през 2006 г. като част от системата за обществени библиотеки в града.Проектирана е от тайванската фирма Bio-Architecture Formosana за ограничаване на консумацията на вода и електричество. Заобиколена от зеленината на парк Beitou, библиотеката, наподобяваща дървета, има повече от 20 000 книги.
Александрийска библиотека; Александрия, Египет
Въпреки че оригиналната Александрийска библиотека, която е основана от Александър Велики, е изгоряла преди векове, ней0ната модерна визия също е нещо, на което да се удивите. Завършена през 2002 г., библиотеката е проектирана от норвежка консултантска агенция като част от конкурс за архитектурен дизайн, организиран от ЮНЕСКО. Новата библиотека не е предназначена да се конкурира със стария, разрушен паметник. Вместо това, той е предназначен да „възроди, в съвременен аспект, уникално световно наследство в културната история на човечеството.
Кралска португалска читалня; Рио де Жанейро, Бразилия
Тази масивна библиотека отвори врати през 1887 г., като предоставя на гражданите на Бразилия достъп до най-голямата колекция от португалска литература извън страната. Уникалната комбинация от варовик, тъмно дърво и витражи, използвани за създаването на сградата, я прави една от най-зашеметяващите библиотеки там. И с близо 350 000 произведения на литература можете да посещавате отново и отново и все пак да намерите нещо ново и вълнуващо за четене.
Страховска библиотека; Прага, Чешка Република
Основан през XII век, Страховският манастир е един от най-старите манастири в Чехия, който продължава да е дом на монасите. Библиотеката му, която се състои от Богословската зала (построена в края на 1600 г.) и Философската зала (построена в края на 1700 г.), има колекция от около 200 000 тома.
Централна библиотека; Мексико Сити, Мексико
Тази библиотека в Мексико има впечатляващ, уникален екстериор. Разположена в кампуса на Сиудад Университария на Националния автономен университет в Мексико (UNAM), фасадата на библиотеката е покрита със стенописи, рисувани от художника Хуан О'Горман . Целият университет, включително неговата уникална библиотека, беше признат за обект на световното наследство през 2007 г.
Публична библиотека Щутгарт; Щутгарт, Германия
Със своя елегантен бял дизайн Обществената библиотека Щутгарт наистина позволява литературата, облицоваща рафтовете, да бъде звездата на шоуто. Девет етажната сграда, която е проектирана от корейския архитект Юн Йънг Йи и отворена през 2011 г., беше обявена за Националната библиотека на годината от Германската библиотечна асоциация само две години след откриването.
Централна библиотека в Сиатъл; Сиатъл, Вашингтон
Отворена през 2004 г., тази архитектурно абстрактна библиотека е съвместна работа на Рем Колхаас и Джошуа Принс-Рамус. Благодарение на уникалния си дизайн, сградата е включена в списъка на Американския институт за архитекти на 150-те любими сгради на Америка в Съединените щати. Библиотеката в момента е водещата сграда за системата на публичната библиотека в Сиатъл.
Автор: Десислава Михалева