До момента са проверени 140 от общо 600 потенциално опасни язовира. При 11 от тях са констатирани сериозни проблеми като затворени основни изпускатели, липса на преливници и язовирни стени в лошо състояние. Това стана ясно по време на среща на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с областните управители.
Водоемите са "Пчеларово 2" в Кърджалийска област, "Валога" и "Върбовец" в област Монтана, "Бурово блато", "Гачево блато" и "Чорбаново" в област Пазарджик, "Ябланово", "Кълън дере" и "Коругьол" в област Сливен и "Лагера" и "Кирянов дол" в област Смолян, иноформират от МИЕТ.
Експертна група от представители на "Язовири и каскади", Напоителни системи, УАСГ И "Енергопроект" ще направи втори оглед на установените до момента 11 критични язовира и ще препоръча необходимите инженерни решения, за да се гарантира тяхната безопасност.
По думите на Трайков при повторната проверка трябва да стане ясно дали ще бъде достатъчно да се направи "продухване" на изпускателите или ще се наложи изземване на земна маса. Ясно е обаче, че няма да се разрушават язовирни стени, а ще се правят аварийни преливни съоръжения. Паралелно с това продължават инспекциите на установените около 600 потенциално опасни язовира в страната, които трябва да завършат до 20 февруари.
Областните управители ще контролират изпълнението на направените технически предписания, които се връчват на концесионера на всеки водоем или на кмета на съответната община, стана ясно по време на срещата. При необходимост на места ще бъдат сформирани денонощни патрули, които да сигнализират своевременно при опасност от преливане.
За покриване на финансовите разходи местната власт ще се водят разговори за отпускане на допълнителни средства за общините от бюджета на постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи.
* Информацията е актуализирана в 17.20 часа.