14 африкански държави обмислят използването на юана като резервна валута

01.06.2018 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Юанът е необходимо да бъде използван по-широко в международните разплащания на африканските страни, тъй като Китай е най-големият търговски партньор на континента
14 африкански държави обмислят използването на юана като резервна валута
Снимка: под лиценза на creative commons

Представители на централните банки и финансовите министерства от 14 африкански страни обсъдиха по време на провелия се вчера в столицата на Зимбабве Хараре форум на Института за макроикономическо и финансово управление на Източна и Южна Африка (MEFMI) възможностите за използването на китайския юан като резервна валута в региона.

Според изпълнителния директор на института Калеб Фунданга, юанът е необходимо да бъде използван по-широко в международните разплащания на африканските страни, тъй като Китай е най-големият търговски партньор на континента. „Общото заключение е, че вече е време да използваме юана по-широко. Правим все повече бизнес с Китай и е естествено да употребяваме валутата на страната, с която търгуваме. По начинът, по който използваме американския долар и еврото, сега искаме да ползваме китайската валута, тъй като това ще ни бъде от полза", посочи той. Използването на юана ще защити източно- и южноафриканските страни от колебанията във валутните курсове и ще намали загубите при размяната, смята Фунданга, добавяйки, че Пекин осигурява финансиране за мащабни инфраструктурни проекти, част от което е под формата на заеми, и е по-удобно те да бъдат връщани в юани.

Изпълнителният директор на Института за макроикономическо и финансово управление на Източна и Южна Африка обаче признава, че съществуват сериозни предизвикателства пред въвеждането на юана като резервна валута за региона. „Нуждаем се от по-голяма информация за това кой е активен на пазара на юана. Ако възприемем китайската валута като резервна, ние ще трябва да правим инвестиции с нея, а не просто да я държим като запас. За да стане това ще трябва да сме наясно в какви продукти ще можем да я влагаме, както и какви ще бъдат печалбите от това", казва той.

Институтът планира да продължи дискусиите по въпроса с китайски експерти и да работи в тясно сътрудничество с министерствата на финансите и централните банки на държавите от региона.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...