2 млн. евро са похарчили българите за круизи през 2009 г.

21.10.2009 | 17:06
по статията работи:
През последните десет години круиз индустрията преживява бурно развитие
2 млн. евро са похарчили българите за круизи през 2009 г.

У нас годишно на круиз плават около 1500-2000 круиз-пасажери, като очакванията за 2010 г. са тази бройка да надхвърли 2500, сочат данните на Българското круиз общество.

Все по-рядко круизът се приема като скъпа почивка. Пътуващите с опит я оценяват като туристически продукт с много по-голяма стойност от стационарния начин за прекарване на свободното време.

Близо 2 милиона евро са били разходите за подобен вид пътувания на българи през тази година, каза председателят на Българското круиз общество Илиян Иванов, цитиран от БТА. За 2010 година се очаква за круизни пътувания българите да похарчат около 3 млн. евро.

По данни на Асоциацията на международните круиз линии за последните  двадесет години фаталните случаи на борда на круиз лайнери са едва 18, 11 от които - от един инцидент. Това го превръща в най-безопасния транспорт в света. Ежедневно са на вода над 350 презокеански круиз лайнера, посещаващи почти 2000 дестинации по целия свят.

През последните десет години круиз индустрията преживява бурно развитие - повече от 350 презокеански круиз лайнера с капацитет от 50 до 6000 пасажери посещават почти 2000 дестинации по целия свят, а представянето на нови кораби не спира, допълват от Българското круиз общество. Дължината им варира от 60 м до над 300 м, което е сигнал за нарастващото търсене в световен мащаб на този вид почивка.

Потребителският интерес към круизите продължава да бъде силен, независимо от икономическите условия и поскъпването на горивата: 77% от традиционно пътуващите на круиз и 55% от онези, които тепърва проявяват интерес към този вид почивка, възнамеряват да предприемат круиз в следващите три години, сочи проучване на Асоциацията на международните круиз линии за 2008 г.

95% от пасажерите са доволни от круиз преживяването си: 44% отбелязват "изключително доволни", нареждайки круизите сред възможностите за почивка, които съвпадат и надхвърлят очакванията им.

Проучването показва още, че круиз пасажерите са първокласни туристи, те предприемат 39% повече пътувания на година от туристите по суша и предприемат повече видове ваканции като обикновено една от четири е круиз. Обикновено те харчат 50% повече по време на ваканциите си, отколкото туристите по суша.

Възрастовата граница на круиз пасажерите спада с всяка година. Традиционно обаче туристите, включително круиз пасажерите (75%), пътуват по двойки, обикновено със съпруг/-а. Наблюдава се и стабилно увеличаване на дела на семействата с деца под 18 г. (25% за 2008, 13% за 2002).

Проучването показва и друг интересен факт - круиз експертите продължават да играят важна роля в планирането и резервирането на круизи, поради специфичността на круиз продукта. Въпреки напредъка на интернет и онлайн разплащанията, всеки 9 от 10 пасажери предпочитат да направят резервацията чрез круиз експерт, вместо сами. Преди избора на круиз, един пасажер разглежда средно 12 интернет сайта.

 

Няколко съвета на Българското круиз общество към бъдещите круиз пътешественици:

  • Преди да отидете при вашия круиз експерт и да резервирате вашето пътешествие по вода, проучете цените в световните интернет портали за круизи. Сравнете цените в каталозите на круиз компаниите и каталозите на туроператорите/турагентите, предлагащи круизи.
  • Ако плавате за пръв път, по-добре изборите ви да започват от каюта от умерен клас и нагоре на реномиран кораб, отколкото от най-ниската цена. Неприятното усещане от лошото качество трае много по-дълго от удоволствието от ниската цена.
  • Бъдете подозрителни към ниските цени. Ако ви направи впечатление, че седемдневен круиз е рекламиран на много ниска цена, вероятно има уловка. Ако цената е част от това, което бихте платили за същия период в приличен хотел в дестинацията, без храна или забавления, нещо не е както трябва. Преди да резервирате, прочетете дребния шрифт. Обърнете внимание на всички невключени в цената разходи като бакшиши за стюарда и сервитьорите, бреговите екскурзии, напитките, плюс пътя до и от кораба. Рекламираната цена може да се отнася за четириместна каюта до пералното помещение или над дискотеката, във всеки случай не там, където бихте желали, просто като стая в посредствен хотел, далече от центъра на града.
  • Колкото по-рано направите резервацията, толкова е по-голям шансът да получите типа каюта, която искате, на палубата, на която искате, а може и да получите повече стойност за цената, която плащате (upgrade). Добре е да планирате 3 до 4 месеца предварително. Когато направите резервацията близо до датата на отплаване, може да не получите нито вида каюта, нито палубата, която желаете. Има и по-лошо, в кораби с две смени за хранене, няма да може да избирате по-рано или по-късно да се храните, запълват се и местата за обиколните турове в точките от маршрута, специализираните ресторанти, представленията на борда, спа центъра.
  • Що се отнася до морската болест - съвременните кораби имат стабилизатори - големи подводни "перки" от двете страни на корпуса, за да противодействат на всяко залюляващо движение, а и повечето круизи плават в топли и спокойни води. Благодарение на това, по-малко от 3% от пасажерите се разболяват от морска болест (по данни на Асоциацията на международните круиз линии), за която съвременната медицина има ефективно решение.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...