Завод за производство на соларни панели беше открит официално днес в Силистра. Инвеститор в обекта е "Соларпро" - дъщерно дружество на "Каолин", част от "Алфа финанс холдинг". До момента в завода са инвестирани 20 млн. евро, каза при прерязването на лентата председателят на УС на "Алфа финанс холдинг" Иво Прокопиев. Създадени са условия за разкриване на 120 работни места. Капацитетът на производство е 6 мегавата годишно, като до края на годината той ще бъде разширен с още 6 мегавата, т.е. общият му производствен капацитет ще бъде 12 мегавата.
"Холдингът има намерение да инвестира още над 100 млн. евро в реализацията на подобни проекти в страната", допълни Прокопиев. Той определи инвестицията като "знакова" за региона и я сравни по значение с тази в завода за арматура в Севлиево.
"Това е една от антикризисните мерки на правителството - да осигуряваме нови работни места в различни региони на страната", каза министър-председателят Бойко Борисов, който преряза лентата на производствената мощност заедно с Иво Прокопиев.
По думите на министър-председателя, инвестициите в производството на енергия от възобновяеми източници значително ще ограничат емисиите на парниковите газове у нас и този процес трябва да продължи.
Снимка: Правителствена информационна служба
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който също участва в откриването на завода за фотоволтаични панели, връчи на инвеститора "Соларпро" и два сертификата Клас А за планираните високотехнологични дейности в областта на възобновяемите енергийни източници. Инвестиционният проект на "Соларпро" АД предвижда разширяване на производствения капацитет на завода за фотоволтаични панели чрез създаване на втора и трета поточна линия. Така до края на 2010 година общият годишен производствен капацитет на завода ще достигне 18 мегавата.
"Соларпро" АД е единствената компания за производство на фотоволтаични панели в България, а заводът в Силистра е най-големият на Балканите.
В съответствие с актуалната еврпейска политика в сектора, България се е ангажирала през 2010 година да достигне 11% дял на електроенергията, произведена от възобновяеми енергоизточници в брутното вътрешно потребление на електроенергия. Разработването и експлоатацията на мощности като завода на „Соларпро" АД в Силистра съдейства за постигане на тези цели.
"Към момента произведената от слънцето енергия у нас е 1% от енергията, добита от възобновяеми енергийни източници", заяви на работен семинар преди официалното окриване на завода изпълнителният директор на фирмата-инвеститор "Соларпро" Николай Беров.
Според Беров Североизточна България е най-доброто място на слънчевото греене и затова регионът е най-подходящ за изграждане на соларни централи. Инвестицията се възвръща след 8-9 години, като животът на централата е между 20 и 25 години.
Николай Беров отдели внимание и на технологичното развитие на панелите. В България приоритетна цел ще бъде през следващите години изграждането на соларни централи по покривите на сградите. В момента в Мюнхен има изградени подобни съоръжения на 10000 покрива. Редица законодателни мерки усложняват процедурата за изграждане на подобни централи у нас. В Германия е регламентирано, че до 5 дни се изготвят всички необходими за инвеститора документи. Дългият срок за изготвянето на документацията спира инвеститорите да изграждат покривни централи у нас, каза още Беров.
Информацията е актуализирана в 19:00 часа
Редактор: Лили Бончева