20% от фирмите имат проблем с имитатори, но само половината търсят правата си

12.02.2008 | 14:38
по статията работи: Апостол Апостолов
85% от фирмите у нас знаят какво представлява интелектуалната собственост. Малко са тези, които търсят правата си при имитация на търговска марка или географско означение. За 2007 г. Патентното ведомство е съставило 109 акта за нарушения
20% от фирмите имат проблем с имитатори, но само половината търсят правата си

Фирмите у нас не прилагат пълноценно Системата за закрила на интелектуалната собственост. Като цяло може да се каже, че бизнесът все още не познава изцяло правата си, произтичащи от нормативната уредба, защитаваща интелектуалната собственост. Наред с това е необходимо фирмите да внедрят редица иновативни решения, за да бъдат конкурентоспособни на европейския пазар. Трябва все по-често да се говори и да се организират форуми за разясняване на проблематиката, свързана със защитените марки на продуктите. Това са само част от констатациите, които бяха маркирани на организираната от Българската стопанска камара (БСК) дискусия на тема: "Защита на търговските марки в бизнеса".

В нея взеха участие представители на БСК, Патентното ведомство, Софийския градски съд, Комисията за защита на потребителите, Агенция "Митници" и др.

Мотото на дискусията беше: "Да хлопнем вратата пред имитаторите!".

На форума бяха представени данните от експресно проучване на социологическата агенция MBMD. В рамките на три дни – от 5 до 8 февруари 2008 г., са анкетирани 50 патентни специалисти и 100 известни фирми, които имат регистрирани търговски марки. Резултатите от допитването представи директорът на MBMD Мира Янова. Тя подчерта, че в проучванетп са подбрани само фирми, които са тясно свързани с проблемите на интелектуалната собственост.

Според 44% от запитаните специалисти, качеството на българското законодателство в областта на интелектуалната собственост е много добро, а 52% от тях смятат, че е по-скоро добро. Практически патентните специалисти не критикуват българското законодателство.

37% от фирмите признават, че не са наясно за икономическата изгода от притежаването на търговска марка и географски означения.

По отношение на силните и слабите страни в законодателството, 66% смятат, че то е хармонизирано с европейското законодателство, а 22% смятат, че основен проблем е прилагането на закона, което довежда до трудно преследване на нарушителите. 26 на сто отбелязат като слаба страна дългите срокове за работа на администрацията и бавното решаване на съдебните спорове.

Все още съдът е критикуван заради недостатъчната си подготвеност в тази сфера. Именно затова са редки случаите, в които фирми подават искове, за да търсят правата си при кражба или имитация на търговска марка.

По показател, които сравнява нашето законодателство с европейското, 74% от запитаните смятат, че то е същото, а само 16% - че е по-лошо.

85% от фирмите знаят и имат представа какво представлява интелектуалната собственост. 45% смятат, че много добре познават законодателството, а 12% от тях са на мнение, че сравнително добре познават материята.

Данните на проучването сочат още, че 20% от българските фирми реално имат проблем с имитация на търговци марки и географски означения. В същото време само половината от нуждаещите се от патентна защита са потърсили такава. 46% от фирмите, нуждаещи се от защита на интелектуалната собственост, не търсят такава, защото не познават закона и неговите възможности. 48% не осъзнават ползата от защитата на интелектуалната собственост. 58% не желаят да инвестират или нямат средства да инвестират в тази посока.

Фирмите като цяло са по-критични към законодателството в сравнение с патетните специалисти, обобщи Мира Янова.

От MBMD препоръчаха усилията да се насочат към по-строго прилагане на закона и по-добра подготовка на кадрите в сферата на интелектуалната собственост. Мира Янова обобщи, че това е сфера, която тепърва ще се развива. За нея обаче са необходими допълнителни ресурси за обучение на бизнеса.

По време на дискусията Валя Станкова от Патентното ведомство представи постигнатите резултати на структурата през миналата година. За 2007 година са съставени 109 акта, 33 констативни протокола, а 31 пъти ведомството се е самосезирало. За разглеждания период са постъпили 76 искания за права.


Power Point презентация на резултатите от изследването на MBMD за проблемите на интелектуалната собственост в България може да видите тук.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...