Поне 200 млн. евро ще бъдат необходими на „Булгартрансгаз“, за да разшири капацитета за съхранение на природен газ в „Чирен“. Това заяви пред Econ.bg Кирил Темелков, изпълнителен директор на газовия оператор. За да направи тази инвестиция компанията ще кандидатства за финансиране пред Европейската комисия, обясни Темелков. Най-вероятно това ще се случи по механизма „Свързана Европа“. Амбициите на Булгартрансгаз са да превърнат газохранилището в Чирен в съоръжение с регионално значение, заяви Темелков. Той припомни, че чешка компания е направила разчети, че капацитетът на „Чирен“ може да бъде увеличен до 1 млрд. кубични метра за съхранение.
Добивите от хранилището също могат да се увеличат до 10-12 млн. куб. метра на денонощие, за да може да се покрива изцяло потреблението на газ у нас през зимата. Финалното инвестиционно решение колко точно средства ще са необходими за разширението ще бъде взето най-късно в началото на 2016 г., обясни Темелков. В момента ще се извършват техническите проучвания за разширението. След като „Булгартрансгаз“ получи одобрение от ЕК работата по разширение на хранилището ще отнеме около три години, обясни Темелков. По думите му ЕК може да отпусне до 50% от нужните средства за проекта.
От „Булгартрансгаз“ представиха пред ДКЕВР десетгодишния план за развитие на газопреносната мрежа. В него освен разширението на „Чирен“ е записано и изграждане на нови газопроводни отклонения. До няколко години се очаква газовият оператор да е изградил трасета до Разлог, Банско,Панагюрище,Пирдоп, Козлодуй и Оряхово. В момента се проучват възможностите за изграждане на газопроводи и до Свищов и Белене, и Карлово и Хисаря, обясняват от компанията.
Дружеството извънредно е закупило 140 млн. куб. метра природен газ за запълване на газовото хранилище в Чирен, каза още Темелков. Това е направено след разрешение на Министерския съвет, защото компанията оператор на тръбите не може да закупува и природен газ за търговски цели.
Темелков не уточни какви задължения има „Булгаргаз“ към газовата компания, но заяви, че те се обслужват редовно. Дълговете на другата държавна фирма, под шапката на БЕХ, не затрудняват работата на
газопреносната компания.
Газовата мрежа е готова във всеки един момент да започне да пренася природен газ, добит в находището на плевенското с. Девенци. Компанията-концесионер обаче трябв да каже кога се очаква да започнат
търговските добиви. Според предварителните данни в находището може да има до 1.5 млрд. куб. метра природен газ.
Десетгодишния план за развитие на газопреносната мрежа е амбициозен, но дружеството има ресурс за изпълнението му. Основните приходи за него ще дойдат от търговска дейност и проектно финансиране. За проектите без финансова рентабилност ще бъдат използвани и грантови схеми, заяви Темелков.