През декември 2012 г. издръжката на живота на един човек от 4-членно семейство /двама възрастни и две деца/ е 565,22 лева. Общо домакинството трябва да разполага с 2260 лева месечно, за да покрива разходите си за жилище, да се храни и облича и да почива спрямо българските стандарти. Това показват данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Те бяха представени днес от президента на конфедерацията Пламен Димитров.
Ръстът в издръжката на живот за една година е нараснал с над 28 лв., а средно за 4-членно семейство с около 112 лв., информира БТА. Темпът на нарастване на издръжката на живот през месец декември е с 0.5 % спрямо месец септември, а спрямо същия период на 2011 г. с 5.3%. Увеличението спрямо спрямо 2010 г. е 54 лв., а спрямо 2009 г. - почти 85 лв.
Според КНСБ някои от факторите, които повлияха върху нарастването на издръжката на живота през 2012 г., са:
- Въвеждане на акциз върху природния газ за стопански нужди от 1 януари и повишение на акцизните ставки върху дизелово гориво, газьол, керосин;
- Поскъпване на петрола в световен мащаб, което се отрази на цените на горивата на българския пазар и повишаване на транспортните услуги;
- По-етапното увеличение на цените на природния газ (с 4.34% от 1 януари, с 12.73% от 1 април и от 1 юли с нови 4.88%);
- Увеличение на цените на електроенергията, на топлоенергията, на питейната вода, на твърдите горива;
- Намаляващо селскостопанско производство, съпроводено с повишаване на цените на продукти и фалити на фирми, поради вложени значителни средства, за да се отговори на изискванията на европейските директиви;
- Слаби реколти по редица основни селскостопански и др.
Изводът, който се прави от изследването, е, че повече от 80% от българите живеят в лишения. Това съобщи в ефира на БНР Виолета Иванова от Института за социални изследвания. Според представените от нея данни с до 290 лева /148 евро/ живеят около 45% от домакинствата на страната.
В София издръжката на живот е значително по-голяма, отколкото в по-малките градове. Хранителните стоки в столицата са с по-висок ръст, жилищните разходи са с по-голям относителен дял, но пък безработицата е на по-ниско ниво в столицата и заплатите са по-високи.
Голямата част от издръжката - над 48 на сто, отива за храна, най-вече за месо и хляб. Ограничават се разходите за здраве и образование, каза още Иванова.