Общо 270 работници от радневското дружество „Ремотекс“ са подали заявления до работодателя си за дължимите им заплати, съобщава БНР. Документите са необходими за завеждането на съдебни искове.
Работниците от предприятието са в състояние на „платен престой“ до 30 април, въпреки че не са получавали заплати от февруари миналата година. До момента няма яснота какво ще стане след края на този месец. Досега те са били осигурявани, коментира Бойка Боева, лидер на КНСБ в Раднево.
По покана на синдикалната организация, в Раднево са пристигнали депутати, които са се срещнали с работниците. Те настояват за промяна в Закона за фалитите, с която при обявяване на несъстоятелност, те да минат напред в списъка на кредиторите.
Всички работници, спечелили досега съдебните дела срещу собствениците на "Ремотекс" имат изпълнителни листове, но не са получили никакви суми. Част от напусналите дружеството са подали молби за работа в мини "Марица - изток", където са разкрити нови 190 работни места към звената за ремонтни дейности в трите рудника, съобщава bTV.
Това стана, след като държавата не успя да се споразумее със собственика на „Ремотекс”, за да купи предприятието от него.
Спрелият завода, заедно с „Химко – Враца,” трябваше да бъдат част от пилотните проекти по правителствената програма за реиндустриализация. Целта на програмата, която е специално създадена от БЕХ, е
да ги купи, да ги закрепи, след което да ги препродаде.
При първия търг за имуществото на врачанския комбинат, обаче, не се яви нито един желаещ.