Близо две от пет деца използват таблет или смартфон преди още да могат да говорят с пълни изречения. Това сочат резултатите от ново изследване, публикувани от „Машабъл“.
Според изследване на Common Sense Media – щатска неправителствена организацията за защита на семейството, 38% от децата под 2-годишна възраст в САЩ използват мобилно устройство, за да играят игри, да гледат видео или други свързани с медиите дейности. За сравнение през 2011 г. този процент е бил около 10.
До осемгодишна възраст вече 72% от децата са използвали смартфон, таблет или подобно устройство.
„Това е истинският знак за идването на дигиталното поколение“, коментира пред „Машабъл“ изпълнителният директор на Common Sense Джим Стейър.
Въпреки солидния си ръст мобилните устройства са далеч зад телевизията – близо 66% от децата под 2 години гледат телевизия – процент, запазил се непроменен от 2011 г. насам. Използването на персонални компютри също е скочило от 4 на 10%. Спад обаче се отбелязва при гледането на DVD-та – от 52% през 2011 г. на 46% през 2013 г.
Изследването показва също така, че времето, през което децата до 8-годишна възраст консумират мултимедия през смартфони и таблети също е скочило – от 10 на 15 минути средно на ден.
„Наблюдаваме фундаментална промяна в начина, по който децата консумират медията“, коментира Стейър. „Деца, които още не могат да говорят и ходят добре, отиват при телевизора и се опитват да го управляват подобно на iPhone и iPad”
Според Стайър достъпът на най-малките до мобилните устройства има своите добри и лоши страни. Таблетите могат да бъдат чудесен инструмент за образование, но ако се използват прекалено много, могат да причинят проблеми в детското развитие.