381 млн. лв. дефицит в бюджета за юни

20.07.2009 | 13:48
по статията работи: Петър Чернев
България завършва първото полугодие с бюджетен излишък от около 173 млн. лв. Може да се наложат още съкращения на бюджетни разходи
381 млн. лв. дефицит в бюджета за юни

България завършва първото полугодие с бюджетен излишък от около 173 млн. лв. (0.3% от БВП).

На годишна база този показател отчита сериозно намаление. То се дължи на намалението на приходите с около 8%. Това съобщи днес министърът на финансите в оставка Пламен Орешарски. Той добави, че това е един от най-добрите резултати на страна-членка на Европейския съюз.

Към днешна дата неизпълнението на приходите в бюджета възлиза на около 2.1 млрд. лв. Една от причините за този факт е ниската събираемост на ДДС - 3.05 млрд. лв. (32.7% от годишния разчет при 47.3% през същия период на миналата година). Сред причините, довели до намаляването на приходите от ДДС, е и намаляването на вноса, което от началото на годината е с около 40%.

За първото полугодие са направени разходи в размер на 42% от всички за годината. На годишна база увеличението е много малко - около 1.5%. То се дължи на повишените заплати, пенсии и социални разходи.

На месечна база държавният бюджет през юни отчита дефицит. Той е в размер на около 380 млн. лв., стана ясно още от думите на Орешарски.

Министърът на финансите в оставка обясни още, че България е една от малко страни в ЕС, която се очаква да завърши годината с нулево бюджетно салдо. Болшинството от страните-членки на общността -  между 20 и 21, се очаква да завършват фискалната година със свръх дефицит (над 3 на сто от БВП), а още няколко страни ще завършат годината с двуцифрен дефицит.

Надали ще се наложи държавният бюджет да бъде ревизиран, прогнозира още Орешарски. Той обясни, че за момента са налице два бюджетни буфера, които все още не са използвани: 1. 10%-о задържане на държавните разходи, което може да осигури около 1.8 млрд. лв. 2. Положителното бюджетно салдо, което е в размер на около 2.1 млрд. лв.

Съществува възможност следващото правителство да използва и още един буфер - съкращаване на разходите. Решението дали тази мярка ще бъде предприета или не ще зависи от следващото правителство, обясни още Орешарски. Той обаче прогнозира, че най-вероятно ще се наложи допълнително съкращаване на разходите.

Бюджетният дефицит може да бъде финансиран и с фискален резерв без външно финансиране. На този етап не се налага търсенето на външно финансиране за погасяването му, обясни още министърът на финансите в оставка в отговор на въпрос дали на България ще й се наложи да търси външно финансиране. Орешарски добави, че за момента фискалният резерв възлиза на около 8.2 млрд. лв. и той доста трудно ще може да бъде изхарчен за около една година.

За споразумение с Международния валутен фонд може да се говори най-рано в края на 2009 г., когато се изготвя бюджетът за следващата година. Дали ще искаме финансиране от Фонда ще стане ясно и от заложените цели в бюджета и равнището на фискалните резерви.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...