Четирите паметника на културата - Национален исторически музей, Паметник "Шипка", Училищен комплекс по култура и Национална художествена галерия, ще продължат да бъдат охранявани от служители на МВР до края на годината. Това стана ясно след среща между министрите на вътрешните работи и културата - Цветан Цветанов и Вежди Рашидов. Обектите бяха застрашени да останат без охрана, тъй като останаха извън списъка, посочен в постановление на МВР, на национални обекти със стратегическо значение.
Министрите предвиждат част от обектите да бъдат деактувани като се предостави възможност на общините да ги стопанисват. Предвидена е възможност и за отдаването им на концесия.
От Министерството на културата не могат да поемат на този етап охраната на паметниците заради орязването на бюджета, но Вежди Рашидов увери, че е спокоен, тъй като в следващия бюджет нещата ще се оправят.
Въпреки, че засега охраната на културните паметници е осигурена от МВР, Цветанов каза, че не може за всеки паметник да се поставя "постови". Ресурсът на министерството ще бъде насочен към опазването на други обекти и опазването на реда. Той обясни решението някои паметници да се предоставят на общините или на концесионери с мотива, че самите местни власт са заявили желание и имат интерес от това. На същото мнение е и Рашидов, предаде БГНЕС.
Данчо Данчев, директор на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа", заяви че вече е получил предизвестие от МВР и предупреди, че част от експозицията там е на открито и може да се превърне в лесна плячка за крадците, пише в дневшния брой в. "Стандарт".
Зам. културният министър Тодор Чобанов също коментира казуса. "Никой не си е и помислял, че може да оставим културно-историческото наследство на България без охрана. Просто се водят преговори за реда на финансирането на тази охрана. Обсъжда се и дали тя да бъде от МВР, или от частни гардове, обясни заместникът на Вежди Рашидов. Чобанов отказа повече подробности, за да не се улесняват крадците и иманярите.