Четирите най-големи банки в Италия ще се опитат да вземат от ЕЦБ заем в размер на 27 млрд. евро по време на първия по рода си аукцион на институцията за отпускане на нисколихвени кредити. Целта е да засили кредитирането на банките към компании и физически лица, пише „Блумбърг“, като се позовава на анонимни източници.
Според изданието през септември най-голямата банка в страната – UniCredit, ще се опита да получи чрез механизма 7 млрд. евро. Banca Monte dei Paschi di Siena, която е третата по-активи финансова институция в Италия, ще поиска от своя страна 2 млрд. евро.
Заемите, известни като таргетирани дългосрочни операции по рефинансиране (TLTROs), са част от историческия пакет мерки на ЕЦБ, целящи да засилят кредитирането към бизнеса и физическите лица, а оттам и икономическия растеж в еврозоната. Предишните подобни финансови инжекции през 2011 г. и 2012 г. се провалиха в постигането на целта си, тъй като вместо да отпускат кредити, банките предпочетоха да инвестират в държавни облигации. През второто тримесечие на 2014 г. еврозоната отбеляза нулев икономически растеж, като трите най-големи икономики във валутната зона – Германия, Франция и Италия, стагнираха.
„Мерките изглеждат атрактивни за банките, въпреки че те нямат същия ликвиден проблем, както преди 3 години“, коментира Карим Бертони, анализатор в Pury Pictet Turrettini в Женева. По думите му не е необходимо финансовите институции да заемат максимално възможното количество средства веднага, тъй като налице са и други източници на финансиране.
Банките в еврозоната най-вероятно ще получат около 110 млрд. евро през септември и 160 млрд. евро на следващия аукцион през декември, коментира от своя страна Джузепе Марафино от лондонската Barclays.
Днес (28 август) изтича крайният срок, в който банките трябва да представят в ЕЦБ данни за кредитните си досиета, ако искат да участват на първия аукцион. Кандидатстването за средства може да става при лихва с 10 базисни пункта по-висока от основния лихвен процент, който през юни бе свален на историческия минимум от 0,15%.