В момента почти 4 милиона българи не плащат здравноосигурителните си вноски, като средствата на половината от тях се покриват от държавата. Това зяви пред TV7 д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на пациентите.
Коментарът му беше по повод официалната статистика на Националната агенция за приходите (НАП), според която броят на здравнонеосигурените българи се е увеличил спрямо 2012 г. до близо 2 милиона души. От тях 460 хиляди лица са социално слаби, а 230 хиляди просто не желаят да се осигуряват, сочат данните.
"4 милиона души са здравноосигурени, защото държавата плаща вместо тях здравните осигуровки. От 3,2 милиона души остатък, които трябва да плащат здравни осигуровки, 2 милиона не плащат", обясни Кацаров.
Според него около 1,7 милиона от тях нямат обективни причини за това. Те "не са нито социално слаби, нито деца, нито възрастни, а млади хора, които или са в чужбина, или в "сивия" сектор".
Здравният статус на един гражданин бива прекъснат, когато той пропусне да плати 3 или повече здравни вноски за период не по-дълъг от 3 години назад. Правата се възстановяват, след като всички задължения с тази давност бъдат покрити. Справка за здравноосигурителният си статус може да направи всеки през сайта на Националната агенция за приходите (НАП) по ЕГН.
Темата доментира и д-р Димитър Ленков, секретар на Българския лекарски съюз (БЛС). Той заяви, че ако държавата не си влезе в ролята и не се вземат спешни мерки, цялата система скоро ще рухне. Ленков се обоснова, като посочи, че покриването на здравните вноски е законово постановено задължение на всеки гражданин.