През последните месеци няма значима промяна в електоралното влияние на управляващата партия. Политически идентифициращи се с нея и твърдо деклариращи готовност да подкрепят ГЕРБ на предстоящ вот са 26,8%. Това сочат резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи, направено от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). То е проведено в периода 20 – 27 септември сред 1000 пълнолетни граждани в 86 населени места в цялата страна.
17,5% от участвалите в настоящото изследване декларират електорални симпатии към БСП. Регистрира се непроменен профил на електоралната подкрепа за тази партия, както и втвърдяване на ядрото от нейни симпатизанти. Предстои да бъде установено как ще се отрази на самочувствието на партията изборът на Сергей Станишев за лидер на Партията на европейските социалисти (ПЕС).
ДПС е трета политическа сила с електорален дял от 7%, а „България на гражданите” – четвърта с 4,3%. Налице е леко свиване на дела на подкрепящите партията на Меглена Кунева след пика на обществените симпатии от времето на учредяването й. В същото време не бива да се подценява потенциалът на тази нова формация, отчитат от НЦИОМ.
„Атака” получава 3% и разширява влиянието си сред градското население на страната. Евентуална коалиция между хората на Волен Сидеров и ВМРО поне засега изглежда успешна с оглед възможността за попадане в следващ парламент. Все още самостоятелното електорално влияние на партиите от "Синята коалиция" не им гарантира участие в следващ състав на Народното събрание.
Поради това, че в настоящия политически момент е на дневен ред търсенето на политически алтернативи, редица по-малки формации, повечето от които непредставени сега в парламента, водят активна политика и дават заявка, че ще се борят за присъствие на политическата сцена. Това се отнася до НДСВ, ВМРО, НФСБ, ГОРД, ЛИДЕР и др. става ясно от информацията на НЦИОМ.