437 са българите, които в края на септември тази година са имали депозити за над 1 милион лева в българските банки. Това показват актуалните данни на БНБ, цитирани в днешния брой на вестник "Труд".
Общата сума, която депозитните милионери държат в трезорите, е 1.017 милиарда лева. Само за три месеца - от юни до септември, броят на "банковите милионери" се е увеличил с 11, а сумата на спестяванията им е нараснала общо с 51,456 милиона лева. Любимата валута на милионерите е еврото. 244 заможни семейства са избрали да спестяват именно в единните пари. Левът следва в класацията "по петите" с 169 депозита за над 1 милион лева. Само 24 богаташи са избрали други валути, предимно американски долари.
Според експерти заможните хора предпочитат да държат парите си в банките, вместо да ги инвестират поради несигурната икономическа среда. Затова и в последната година броят на богаташите с депозити за милиони постоянно се увеличава. В края на септември миналата година броят на домакинствата с влогове за милиони е бил 349 - с 88 по-малко, отколкото в края на същия месец на 2010 г., показва справка в данните на БНБ. Преди година те са държали на депозит 808 милиона лева.
В края на септември 2010 г. спестените пари на населението в банки са на стойност 25.945 милиарда лева, като нарастват на годишна база с 12,6 на сто при 13,5% годишен ръст в края на юни. Това означава, че домакинствата продължават да са предпазливи, но в последните месеци темповете на спестовност отслабват.
Общо бизнесът и домакинствата държат в банки 38,177 милиарда лева, става ясно от статистиката на централната банка.
Към края на септември общият брой кредити за домакинствата и фирмите е 2,876 милиона. На годишна база той намалява с 5,6 процента в сравнение с 2,6% годишен спад в края на юни тази година, съобщиха от централната банка. Общият им размер e 50,367 млрд. лева, като нараства с 1,4% на годишна база.
Размерът на заемите, които са изтеглили домакинствата от банките, е 19,013 милиарда лева в края на деветмесечието на 2010 година.