Възможно е до 2015 година 5 термични централи у нас да спрат производството на електроенергия, тъй като ще им бъдат отнети комплексните разрешителни. Според зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Марий Косев, ако собствениците им не започнат незабавни инвестиции в очистващи съоръжения, може дори да се стигне до разваляне на приватизационните договори, а спирането на тези мощности може да създаде проблеми за енергийната сигурност на страната.
Става дума за 1765 мвт обща мощност на ТЕЦ-овете в Бобов дол, „Брикел", „Марица 3" в Димитровград, „Топлофикация- Сливен" и три блока на ТЕЦ-Варна. Техни собственици са бизнесменът Христо Ковачки, фирми, близки до него, и чешката ЧЕЗ, която държи ТЕЦ-Варна, съобщи в. "Класа".
Косев обясни, че вече са проведени срещи със собствениците на дружествата с предупреждението, че те незабавно трябва да вложат пари в съоръженията.
Необходимо е да се покрият екологичните изисквания на ЕС, да се издадат нови комплексни разрешителни, за да може централите да продължат да работят.
Най-тежко в момента е положението с ТЕЦ „Брикел", който според миньорските синдикати трябва да спре работа на 1 септември. От централата, собственост на бизнесмена Христо Ковачки, вече представиха своя план за изграждане на сероочистващи инсталации. Подобни намерения имат и „Топлофикация-Сливен" и ТЕЦ-Бобов дол, също собственост на фирми, близки до Ковачки. Бизнесменът е собственик и на ТЕЦ-а в Димитровград, а инвеститор във варненската електроцентрала е чешката компания ЧЕЗ. Главният оперативен директор на компанията Алеш Дам вече заяви, че водят преговори за удължаване на срока на експлоатация на първите три блока на ТЕЦ-Варна.
За да не се загубят тези централи, вече водим разговори с Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол доколко е възможно да се разтрогнат договорите с инвеститорите, каза Косев. По думите му искането за отсрочка пред ЕС не устройва страната ни, защото има възможност собствениците отново да не направят нужните инвестиции.