5 фирми в Монтанско и 8 в Разградско минават на половин работен ден

26.03.2009 | 10:04
по статията работи:
14% спад на продажбите отчита "Идеал Стандарт Видима" спрямо миналата година
5 фирми в Монтанско и 8 в Разградско минават на половин работен ден
Снимка: Wikimedia

Правителството отпуска на 243 лица в Монтанско над 87 хил. лв.

5 фирми от Монтанско от сферата на индустрията ще получат компенсации, тъй като са преминали на непълен работен ден. 1 фирма ще бъде предложена на Изпълнителната агенция по заетостта за отпускане на допълнително средства, реши Комисията по заетостта в Монтана, цитирана от в. "Монт прес". За областта предвидените по правителственото постановление средства са в размер на 87 611 лв. за 243 лица.

Одобрените от Комисията по заетостта са кооперацията “Бижутерия и сувенири", ЗАИ АД и “Бигъл ООД" с 60 от 70 възможни точки. Следвани от “Нике Текс" с 55 точки - първите четири са берковски. Равен брой - по 45 т., са събрали “Полимона" ООД-Монтана и “Наталия ММ" ООД-Берковица. Последните две предприятия са представили искане за различни суми, съответно 2880 лв. и 70 560 лв.

“Предлагам “Полимона” да бъде включена в местния списък, з за фирма “Наталия” да се търсят допълнително средства от Изпълнителната агенция по заетостта”, обяви директорът на Регионалната служба по заетостта в Монтана Бранимир Ангелов.

Първите пет предприятия искат общо 52 200 лв. за 145 души, които работят по четири часа дневно. 196 души от “Наталия ММ” са преминали по половин работен ден. Общата стойност на поисканите компенсации е в размер на 199 440 лв.

"Съгласно изискванията на постановлението Комисията по заетост е длъжна да одобри класираните в рамките на определените за областта средства", подчерта Ангелов.

Кандидатите за компенсации са подредени в низходящ ред, на база събраните от тях точки по определените в постановлението критерии, след оценката в съветите за сътрудничество към бюрата по труда в Монтана, Берковица и Лом.

Сред критериите са процентното изменение стойността на продажбите за последното тримесечие, процент на изменение на финансовите резултати, наличие на санкции и глоби, както и процент на работниците и служителите с установено непълно работно време спрямо общия брой на персонала.

Монтанският съвет по сътрудничество допусна “Полимона”-ООД, ЕТ “ЕФ Климатик”, МАС-ООД и “Валка”-ООД. Общо 90 души от четирите фирми са преминали на непълно работно време. Най-много са от обувното предприятие МАС. От 1 март 68 души там работят по 4 часа дневно. От “Полимона” те са осем, от “Валка”- седем, шест - от “ЕФ Климатик”.

"Петата фирма не отговаря на условията на член първи от постановлението. От “Асист” поискали четири души от четиричасов да преминат на двучасов работен ден", поясни директорът на Бюрото по труда Иван Славчов.

Само една ломска фирма е поискала компенсации на обща стойност 47 160 лв. 131 души от “ВИП Симерс Груп” ООД работят по половин ден. Дружеството е събрало 40 точки. Решението на Комисията по заетостта е окончателно. По списък на работниците от одобрените фирми ще бъдат издадени дебитни карти. Те ще получат компенсациите си до 15 април. От Областната инспекция по труда ще проверяват фирмите.

Съветите по сътрудничество към Бюрата по труда в Разград, Исперих и Кубрат разгледаха и класираха молбите на работниците, преминаващи на четиричасов работен ден заради икономическата криза. Общо 8 фирми от Разградска област са подали заявки за компенсации на част от работниците си, които ще работят на непълно  работно време, съобщи в. "Форум". Общият брой на работниците в тези предприятия е 315, докато парите, отпуснати с първия транш за региона, са 79 000, за 208 работници. И тъй като средствата не достигат, Съветът по сътрудничество към разградското Бюро по труда се затрудни с вземането на решение на кого да предостави средства за компенсации и на кого - не. В понеделник (23 март) беше свикано второ заседание на съвета, на което бе решено всички фирми да бъдат класирани според броя на точките, които са събрали в съответствие с критериите на ПМС №44. Окончателно решение, според членовете на съвета, трябва да вземе Областният съвет по заетост, тъй като според постановлението той прави общо класиране за цялата Разградска област.

Според критериите за стойност на продажбите, финансови резултати, видове дейности и процент на работниците и служителите с установено непълно работно време, с най-много точки е "Ремко” ООД - 60 т. Фирмата кандидатства за компенсации на 32-ма от общо 48 работници, или 67% от целия персонал.

На второ място с 55 точки е заводът за автомобилни бутала и сегменти  "Дружба”. Фирмата иска компенсации от държавата за 97 от общо 280 работници, или 35% от целия персонал. Трета е "Изоинженеринг” ООД е с 40 точки, дружеството иска компенсации за всичките си 5 работници. "Бирена борса” ЕООД събира 30 точки, дружество кандидатства за 14 от общо 21 работници, или 67%; "Стеми” ЕООД има 35 точки, компенсации се искат за 30 от общо 51 работници, или 59%; и ЕТ „Петров Цонев” има 30 точки, кандидатства за 19 от 50 работници, или 38%.

В Кубрат заявка е подадена само от „Елпром Елин”, за 78 работници, а в Исперих - от „Хан Аспарух” АД, за 40 работници.

662-ма души в „Идеал Стандарт Видима” преминават на непълно работно време за 2 месеца.

От „Идеал Стандарт Видима” също поискаха компенсации от правителството за намалено работно време. 662 от общо 2114 служители и работници в предприятието преминават на непълно работно време за срок от 2 месеца. От представените документи става ясно, че стойността на продажбите за последното тримесечие, в сравнение със същия период на миналата година, е намаляла с 14 на сто, но е регистрирано увеличение на печалбата.

Заради неспазването на последния критерий, синдикалната организация на КНСБ при фирмата потърси в открито писмо подкрепата на постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие - Габрово.

В писмото се посочва, че „във времето назад фирмата е била лоялен данъкоплатец, отговорна към своите работници и усилията трябва да бъдат насочени към подпомагане точно на такива предприятия”. Общо 13 фирми от Габровска област кандидатстват за финансиране по Постановлението. Голяма част от тях отчитат загуби и спад в продажбите.

Съветът по сътрудничество е поискал от правителството промяна в критериите за отпускане на финансовата помощ, която да отчита приноса на предприятието към развитието на региона. Габровци искат и предвидените за региона компенсации от 155 хил.лева да бъдат увеличени със 100 хил.лева.  

Припомняме ви, че фирми от Видин, Казанлък и Великотърновско също минават на непълен работен ден.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....