Министерство на земеделието и храните е предложило финансова рамка за справедливо разпределение на 500 млн. лв. национални доплащания в бюджета за 2012 г. за земеделие. "Това е повече от тази година, за която са осигурени 470 млн. лв.", заяви зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова по време на пресконференция след откриването на XIX междунарадно изложение "Селското стопанство и всичко за него" в гр. Добрич.
През тази година са произведени 4.262 млн. тона пшеница при среден добив за страната 405 кг/дка. За сравнение миналата година добивите са били 3.99 млн. тона при 360 кг/дка.
Качеството на тазгодишната реколта е най-високо за последните 7 години и в момента се продава на по-високи цени в сравнение с предходни години.
"Радостна съм, че зърнопроизводството е успешен сектор, но в същото време ние се стремим да подпомогнем и останалите браншове да бъдат конкурентноспособни и да предоставят качествена българска продукция", каза Боянова.
Недоволство от страна на зърнопроизводителите
Относно недоволството на зърнопроизводителите, Боянова обясни, че са предприети мерки от страна на министерството за прилагане на държавна помощ за намалена ставка на акциза на горивата. Схемата за държавната помощ беше изпратена до Европейската комисия, но беше върната, тъй като изключваше останалите земеделски производители. Очаква се коригирания вариант на Европейската комисия, допълни Боянова.
Коментар по темата направи и земеделският министър Мирослав Найденов. "Учудени сме, че зърнопроизводителите излизат на протест. Диалогът с тях не е прекъсван", заяви министърът.
"За първи път в разговорите за разпределянето на субсидиите в бюджета за 2012 г. участват и останалите сектори от земеделието - животновъди, свиневъди, птицевъди, земеделски кооперации, зеленчукопроизводители, картофопроизводители. Все още не е постигнат консенсус между браншовете за разпределянето на средствата. Договорено беше на последната среща да се съберем в началото на септември и да продължим с обсъждането на рамката, каза министър Найденов. Той се учудва как дни преди продължаването на диалога зърнопроизводителите излизат на протест.
За 2010 г. зърнопроизводителите получиха 28.50 лв. на декар национални доплащания. Министерство на земеделието и храните предлага за 2011 г. увеличаване на средствата на 30 лв. на декар. Зърнопроизводителите обаче настояват за 32 лв. на дка. Останалите браншове предлагат запазване на досегашния размер от 28.50 лв. на площ за сметка на увеличаване на парите за животновъдство, птицевъдство и зеленчукопроизводство.
По отношение на акциза на горивата, е изпратена още през май нотификация за одобрение в Европейската комисия. В първоначалния вариант беше заложено от намаления акциз да се възползват само зърнопроизводителите. ЕК обаче върна нотификацията с аргумента да бъдат подпомогнати също животновъдите и зеленчукопроизводителите. Очаква се нотификацията да се разгледа през през септември-октомври след ваканцията на комисията. Зърнопроизводителите ще си получат парите от акциза на горивата, категорично заяви министър Найденов.
Във връзка с третото искане на зърнопроизводителите за промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, с което ще се подобрят взаимоотношенията между собственици и ползватели на земеделски земи, е започната процедура. Търсят се обаче най-консенсусните варианти за поправките, за да няма ощетени. Промените не могат да бъдат направени под натиск, допълни министърът.