60 общински нискорискови депа, намиращи се в райони, в които все още няма готови регионални депа, ще останат да действат временно след 16 юли, до изграждането на новите системи. Отпадъците от останалите 55 общински депа, които не отговарят на екологичните изисквания и трябва бъдат затворени след 16 юли, ще бъдат пренасочени към оставащите да работят общински депа или към регионални такива.
В момента има готови 30 регионални депа, напомнят от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) Голяма част от общините, включени към тези регионални депа, вече извозват отпадъците си на тях, но други 76 общини, все още не са преустановили експлоатацията на общинските си депа. Те вече са получили заповед с предписания от съответната РИОСВ да издадат актове за преустановяване на експлоатацията на общинските си депа и да пренасочат цялото си количество отпадъци към съответното регионално депо, в което са включени.
Оставащите да работят 60 общински депа ще бъдат поставени под засилен мониторинг. Също така някои от тях трябва да изградят и някои допълнителни съоръжения /допълнително покритие, инсталации за отвеждане на инфилтрата/, с които да се гарантира екологосъобразното третиране на отпадъците.
Също така МОСВ стриктно ще следи на депата да не се депонират отпадъци без предварително третиране. Това е едно от изискванията на европейската директива за третиране на отпадъците - преди депонирането им от тях да се отделят тези, които подлежат на рециклиране и компостиране/например т.нар. зелени отпадъци като клони и трева от парковете и градините/.
Експертите припомнят, че новата система да управление на отпадъците не означава чисто формално преместване на отпадъците от старите общински депа на новите регионални депа. Те трябва да бъдат предварително третирани. Затова е предвидено на оставащите за доизграждане 23 регионални депа да се изграждат съоръжения за предварително третиране на отпадъците.