60 процента от преминалите през програми за субсидирана заетост намират постоянна работа в рамките на една година. За момента най-качествени се оказват схемите, съчетани със стаж и чиракуване. Сред новите програми от догодина е предвидена и една за дълготрайно безработните, чийто брой продължава да нараства, съобщи пред БНР Елка Димитрова от социалното министерство.
Самите работодатели по време на кризата вече видяха, че могат да се справят с тези неквалифицирани кадри и след преминаване на обучение, те да бъдат наети, обясни експертът. От догодина се предвижда програмата "От социални помощи към заетост" да спре. Тогава за хората без шанс да работят ще станат част от регионалните програми, за които отговорност носят кметовете, заяви Димитрова.
Според нея може да се осигури партньорство с местните фирми, което бе невъзможно по досегашната програма, свързана основно с обществено полезни дейности.
Пак от догодина ще действа специална програма за трайно безработните. Те вече достигат 35 процента от всички регистрирани. „Искаме да осигурим един пакет, в който те да минават с едно консултиране, обучение за търсене на работа“, акцентира още Димитрова.
Най-успешни се оказват мерките за насърчаване на работодателите да наемат самотни родители и майки с деца. Най-голям провал социалните служби отчитат при опитите да намерят работа на хората с увереждания и тези, които са влизали в затвора, информира bTV.
В същото време в момента се наблюдава оживление на пазара на труда. Това дава шанс на хората с професия и образование да си намерят по-лесно работа, дори да нямат опит.
От догодина превес ще се дава на преквалифицирането на безработните според нуждите на бизнеса. Увеличават се и хората, които стартират собствен бизнес, след като са били част от програма за заетост - близо 4% от безработните.
Любопитен факт от изследването на социалното министерство е, че жените се реализират по-успешно от мъжете на пазара на труда. Дори при започващите собствен бизнес представителките на нежния пол са повече.