630 млн. евро от ЕС отиват за селата

22.03.2014 | 15:44
по статията работи: Ростислава Иванова
Целта е да станат западналите райони по-привлекателно място за живот и бизнес
Къде трябва да се насочат инвестициите?

Общата дължина на общинските пътища у нас е 19 000 км и 64% от тях се нуждаят от сериозен ремонт, посочва земеделското министерство в анализа към Мярка 7, позовавайки се на данни на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). Поради липса на средства половината от пътищата не са ремонтирани от 10 години и са в трагично състояние.

Още по-лошо е положението със селските улици. Общата им дължина е 30 907 км, като 80% от улиците се нуждаят от нова настилка.

89% от водоснабдителната и 89% от канализационната мрежа в селата също трябва да бъдат подменени. Половината от старите тръби са азбестови, които са отровни и от 15 години са забранени за употреба в света. Селската ВиК мрежа е дълга общо 21 754 км, а за отпадните води - 5614 км.

От 1177 селски училища 63% се нуждаят от ремонт, както и 45% от 1378 сгради на детски ясли и градини. От 4920 сгради с културно-историческо предназначение – читалища и музеи, 87% се нуждаят от ремонт. За инвестиции плачат и 70% от 2451 спортни съоръжения и паркове, сочат данните на Сдружението на общините.

На територията на селските общини има 401 социални и 431 здравни заведения, които са в критично състояние, но те също попадат в обсега на ОП „Региони в растеж“.

Максималната стойност по проект не може да надхвърля 5 млн. евро, когато се отнася за за изграждане на пазари на производители и на представителни пазари за живи селскостопански животни и продукти от тях. До 3 млн. евро пък ще се отпускат за строителство, реконструкция или рехабилитация на нови и съществуващи общински пътища; за изграждане, реконструкцията или рехабилитацията на ВиК системи и съоръжения; за доизграждане (без ново строителство) на канализационната мрежа; за изграждане, реконструкция или модернизация на съоръжения за оползотворяване на отпадъци от земеделското производство. До 1 млн. евро е максималното еврофинансиране на всички останали дейности.

Подмярка 2 - Инвестиции в малка инфраструктура

Подмярка 2 предвижда инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка инфраструктура. Тук се включват и инвестиции в енергия от възобновяеми източници и спестяване на енергия, става ясно от проекта.

Подмярка 3 - Инвестиции в широколентова инфраструктура

Подмярка 3 предвижда изграждане, подобрение и разширяване на пасивна широколентова инфраструктура и мерки за достъп до решения чрез електронно правителство. Бенефициент по проектите е Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи“.

Сред изискванията за одобряване на общините-кандидати са - към датата на кандидатстване младите хора с постоянен адрес да са 10% от населението (по данни на НСИ), а техническите решения да осигуряват най-високите скорости на трансфер на данни.

Подмярка 4 - Инвестиции в услуги за населението

Подмярка 4 предвижда финансиране на създаването, подобряването или разширяването на основни услуги за населението в селския район. Ще се подпомагат проекти за изграждане на съоръжения за оползотворяване на отпадъците от земеделското производство в стопанствата;

за центрове за съхранение на продукция на на животновъдни стопанства, включително и специализиран транспорт; за отдих и културни дейности на населението.

Условията към проектите са: да се изпълняват в райони, идентифицирани като малцинствени; ако 30% от инвестициите са директно свързани с опазването на околната среда; ако предвижда да създаде най-малко 5 работни места за лица с постоянен адрес в общината.

 

Подмярка 5 - Инвестиции за центрове за отдих и туризъм

Подмярка 5 предвижда инвестиции за публично ползване в инфраструктура за отдих, туристическа информация и малка туристическа инфраструктура.

Изискванията към подмярката са като в предишната. Тук пък ще се финансират проекти за оборудване на туристически информационни центрове; за създаване на музеи и изложби за местно природно и културно наследство; за създаване на центровете за изкуство и занаяти с туристическа цел; за изграждане на съоръжения за атракции, свързани с местното природно, културно и историческо наследство и за предоставяне на услуги с познавателна и образователна цел.

Подмярка 6 - Реставрация на църкви и храмове

Подмярка 6 включва проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата, на ландшафта в селските райони и обектите с висока природна стойност и на действията за повишаване на екологичната информираност. Проектите са свързани с възстановяване, реставрация, ремонт или реконструкция на църкви и храмове в селските райони.

Бенефициенти могат да бъдат местни поделения на вероизповеданията, регистрирани като юридически лица. Инвестиции за реконструкция на сгради с религиозно значение са допустими, ако не са обявени за паметници на културата от национално и световно значение.

Научени уроци от първия програмен период

Още през първия програмен период за общините бяха разработени национални схеми за предоставяне на безлихвени заеми за извършване на плащания, както и за временно финансиране на ДДС по време на изпълнение на проектите. Остава обаче нерешен проблемът с финансирането на проекти на неправителствени организации - читалищни настоятелства, обучителни организации и др., е констатацията в часттта „Научени уроци“ към проекта на ПРСР.

Тези организации почти нямат достъп и до банкови кредити, защото не разполагат със свободни средства и недвижимо имущество, което могат да представят за обезпечение. Общините не могат да окажат съдействие, защото по закон не могат да гарантират дълг в чужда полза.

Другият сериозен проблем пред изпълнението на общинските проекти са забавените процедури за обществени поръчки. Направеният извод в новата ПРСР е, че забавянията се дължат на дългите процедури по възлагане на обществени поръчки, големия брой жалби на кандидати по тях и със смяната в ръководството на общините.

Направени са промени в наредбите и по тези договори могат да се сключват допълнителни споразумения. Срокът за изпълнението им вече започва да тече, след като фонд „Земеделие“ одобри последната обществена поръчка по проекта.Въпреки това все още не е постигната целта да се гарантира сигурност и прозрачност при провеждането на обществени поръчки и скъсяване на сроковете за възлагането им, признават от земеделското ведомство и уточняват, че проблемът е национален за процедурите по обществени поръчки и решението му трябва да се търси също на национално ниво.

 

„За бенефициентите общини е необходимо да се осигурят обучения за разработване и провеждане на процедури за обществени поръчки, за да се ускори процеса по провеждането им и да се редуцират грешките. По този начин ще се намали рискът от обжалване на процедурите и ще се съкрати срокът за тяхното провеждане, ще се увеличи процентът на усвоени средства по програмата и ще се намали рискът от налагане на финансови корекции“, обобщават авторите на проекта на новата селска програма, която до края на юни ще бъде изпратена в Брюксел за одобрение.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....