Снимка: Brad.ac.uk
ВУЗ-а и БАН няма да могат да изплатят заплатите на своите служители в края на годината. За това алармира доц. Лиляна Вълчева, председател на Синдиката на висшето образование и науката към КНСБ, предаде БГНЕС.
Сигнали за това са подали Шуменският университет „Константин Преславски", Минно-геоложкият университет, ХМТУ, Бургаският университет „Асен Златаров", Тракийският университет, Академията за музикално и танцово изкуство, Висшето строително училище „Любен Каравелов", Колежът по телекомуникации и пощи, Лесотехническият университет.
От Синдиката за висше образование са категорични, че в края на годината трябва да се осигури пълната субсидия на ВУЗ-овете и БАН. В някои ВУЗ-ове ръстът на субсидията е 10% като в Колежа по пощи и телекомуникации, в Лесотехническия университет е 13%, 14% е в ХМТУ и във Висшето строително училище „Любен Каравелов". Други университети получават увеличение на субсидията в размер на 17-18%. В 14 ВУЗ-а то е от 20 до 24%, а 25-37% е в други седем висши училища.
Ако се има предвид броят на студентите обаче, се налага изводът, че няма основание за тези разлики, тъй като не е забелязан голям ръст на кандидат-висшистите в университетите с най-голяма субсидия, заяви Вълчева. Базовите нормативи се различават коренно за различните направления. Според Вълчева има два варианта за решение - редуциране на коефициентите, като се повиши базовият норматив, за да не пострадат бюджетите на ВУЗ-овете, или по-малък ръст на базовия норматив, но с редуциране на коефициентите.
До момента изпълнението на бюджетната субсидия на висшите училища и БАН в частта за заплати и издръжка е на 40%. Парите за наука се изпълняват на 45%. Най-висок е делът на капиталовите разходи - 82%. От синдиката се притесняват за капиталовите разходи. Според тях няма контрол върху 60-те млн. лв., които МОН дава за ремонти на общежитията. Така например, ремонтът на едно общежитие за около 450 студенти струва около 3 млн. лв. (или по 6700 лв. на студент).
Според доц. Вълчева като антикризисна мярка трябва да бъде планиран 3% бюджетен излишък за образование.
В момента в БАН са стопирани командировките, не се плащат извънредните часове, разходите са свити. Ивайло Златанов, председател на Организацията на КНСБ в БАН, заяви, че субсидията за академията не е 150 млн. лева, както твърди лидерът на ДПС Ахмед Доган в свое изказване, а 80 863 млн. лв., защото в нея са включени разходи, които реално не са за академията. В момента са набелязани 500 души в пенсионна възраст, които ще са първите, които ще бъдат съкратени, ако се наложи намаляване на персонала. Утре на заседание на Съвета на ректорите синдикалистите ще сближат позициите и ще излязат с единен документ с искания.