Около 70 хил. българи и румънци се издържат от социалните помощи в Германия. Това показват данните на Нюрнбергския институт за изследване на пазара на труда. Според изчисленията броят на източноевропейците, получаващи пари за безработица, се е увеличил двойно. Година по-рано – през юли 2013 г., те са били 37,800 души. През същия период на 2014 г. те вече са 66,500 души, съобщава iNews.
В същото време статистиката сочи, че има увеличение и на нашенците и румънците, които са заети на пазара на труда в Германия. Процентът на безработните имигранти от двете държави е паднал от 11,4% на 9,2%.
Изчисленията показват, че след като трудовите ограничения за източноевропейците отпаднаха от 1 януари 2014 г. в Германия са пристигнали 100 000 българи и румънци.
Основното притеснение на правителството на страната е, че имигрантите ще предприемат злоупотреби със социалната система на федералната република.
Междувременно днес (11 ноември) Европейският съд разреши на страните-членки да отказват социална помощ и придобивки на безработни граждани от други държави в Европейския съюз (ЕС). Т.нар. социален туризъм, който до сега се свързваше конкретно с Германия, може да създаде важен правен прецедент за останалите страни от съюза.
Очаква се след това решение да бъде разрешено на Великобритания да изключи някои имигранти от социалната си система. Преди време властите в страната въведоха правило, според което новопристигналите на Острова трябва да чакат три месеца, преди да бъдат включени в схемата за получаване на детски надбавки.