750 хил. педофили дебнат в Интернет

09.02.2010 | 14:34
по статията работи: Петър Чернев
Днес се отбелязва Световният ден за безопасен Интернет. Работи се по създаването на рейтинг за безопасност на сайтовете за запознанства
750 хил. педофили дебнат в Интернет

Днес за пети път у нас се отбелязва Световният ден за безопасен Интернет. Той се чества в 60 страни по целия свят и е своеобразен повод за диалог по темите за безпасно поведение в онлайн пространството.  Тази година мотото на събитието е "Think B4 Post -  Мисли преди да ка4и6" .

Според данни от последния доклад на ООН около 750 хил. педофили дебнат в Интернет. В същото време между 10 и 100 хил. деца са станали жертва на престъпления именно чрез Глобалната мрежа. Това съобщи по време на пресконференция в БТА днес шефът на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани. Тя коментира, че Интернет се е превърнал в начин на живот за много от нас и крие редица опасности.

Работи се по създаването на стандарти за безопасност на непълнолетните при работата им със сайтовете за запознанства. На база на тези стандарти ще се прави периодичен рейтинг. Тези, които отговарят на стандартите,  ще получат марка за сигурност.

До тази договореност се е стигнало след среща между Националния център за безопасен Интернет и 7 от най-големите сайтове за запознанства в България. В тях има записани над 2.7 млн. потребители, като 800 хил. от тях са на възраст под 18 години.  До момента 4 от сайтовете са изявили желание да се включат в работата на тази група, съобщи Георги Апостолов - координатор на Националния център за безопасен Интернет. Той добави, че центърът ще поддържа динамичен списък на тези сайтове.

Днешните деца са изпуснати. Често пъти родителите не се грижат достатъчно за тях и ги оставят в една стая с компютър, мислейки си, че по този начин те са на сигурно място. Това коментира по време на днешното събитие Орлин Кузов - директор на дирекция "ИКТ в образованието" към Министерството на образованието, младежта и науката.  Той добави, че днешните деца растат в една среда, която е непозната за родителите им и за която обществото не е готово.

Като начин за преодоляването на този проблем Кузов посочи нуждата от комуникация между децата и родителите. Той обясни, че както едно време майките и бащите са питали децата си какво са правили навън и с кого са се запознали, така и днешните родители трябва да се интересуват с кого дружат в Интернет децата им.

Трябва да се работи върху превенцията, а не толкова върху забраните, коментира още представителят на МОМН.  Като причина за това той посочи факта, че в повечето случаи забраните имат сила на "забранения плод" за децата и ги привличат още по-силно. (Какво каза Орлин Кузов пред Econ.bg по темата за безопасността на децата в Интернет може да прочетете в рубриката "Интервю" на Econ.bg.)

От своя страна управляващият директор на "Майкрософт България" Огнян Киряков коментира, че според различни изследвания, проведени от ръководената от него компания, децата са по-наясно с опасностите в Интернет, отколкото родителите.  Като основен проблем пред сигурността на сърфирането в Глобалната мрежа той посочи факта, че повечето търсачки индексират и съхраняват за много дълъг период лична информация, която е била въведена от дадения потребител.

Тезата на Киряков беше подкрепена и от Орлин Кузов. Той коментира, че информацията в търсещите машини все по-лесно може да бъде използвана от хора с лоши намерения, които се нуждаят просто от един профил в Глобалната мрежа.

Центърът за безопасен Интернет лобира за промяна на учебните програми в училище, стана ясно още днес. По този повод Георги Апостолов коментира, че много от децата се научават да разпознават буквите на клавиатурите на компютъра още преди да тръгнат на училище. Той добави, че е немислимо от 1 до 4 клас да няма задължителни часове по работа и безопасност в Интернет, а те да са свободно избираеми.

От центъра ще лобират също така и за създаването на публичен регистър на извършителите на сексуални престъпления срещу непълнолетни. Обществото и в частност родителите имат право да знаят дали наоколо има извършители на подобни престъпления, заяви Апостолов. Той даде пример с  Полша, където подобни насилници се кастрират химически.

Днес бяха споменати и основните инициативи, които ще бъдат реализирани във връзка със Световния ден за безопасен Интернет. Те са 3:

  • Трите мобилни оператора ще изпращат специално послание до потребителите си, с което напомнят за разумното използване на мобилните комуникации.
  • Националният център за безопасен Интернет, съвместно с мобилните оператори, ще разработи брошура "Детето и мобилният телефон". Тя ще информира родителите и младежите за евентуалните рискове при използване на мобилен телефон за заснемане и публикуване онлайн на неподходящо съдържание.
  • След двугодишна работа на Асоциация "Родители" и Фондация "Приложни изследвания и комуникации" в 18 столични училища, обучителният курс за учители "Реално и виртуално насилие: превенция чрез интерактивно обучение в училище" ще се проведе в края на месеца и във Варна.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...