8,7 млрд. лв. е фискалният резерв към края на август

01.10.2014 | 10:58
по статията работи: Симеон Досев
Разходите по фискалната програма нарастват с 1,28 млрд. лв. спрямо година по-рано
8,7 млрд. лв. е фискалният резерв към края на август

Към края на август фискалният резерв възлиза на 8,7 млрд. лв. В това число влизат 8,2 млрд. лева депозити в БНБ и банки и 500 млн. лева вземания от фондовете на ЕС за сертифицирани разходи. Бюджетното салдо е отрицателно в размер на 1,27 млрд. лева, което се формира от дефицит по бюджета от 710,9 млн. лева и дефицит по европейските средства от 564,7 млн. лева. Това става ясно от публикуваните данни за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП) към края на август.

Изпреварващият ръст в разходите и изоставането при изпълнението на данъчните приходи са основните фактори за формирането на дефицита по КФП за първите осем месеца на годината. Продължава да се осигурява и финансиране за временно спрените плащания от ЕК по ОП „Околна среда“ и по две оси на ОП „Регионално развитие“, като се очаква след отблокиране на плащанията на България да бъдат възстановени сертифицираните разходи.

Спрямо 2013 г. бюджетната позиция на страната се влошава с над 1 млрд. лева, което е около 1,3% от БВП, става ясно още от данните на финансовото министерство.

Постъпилите приходи и помощи по консолидираната фискална програма до края на осмия месец възлизат на 19,2 млрд. лева. Общата сума на дънъчните постъпления за периода са 15,1 млрд. лева. Спрямо година по-рано те нарастват номинално с 405,5 млрд. лева, но същевременно има значително изоставане от 8,8% в разчетите за годината.

Приходите в частта на преките данъци са 2,84 млрд. лева, а а косвените данъци са в размер на 7,53 млрд. лева. Изоставането с 4,9% в изпълнението на разчетите спрямо отчетеното изпълнение за същия период на предходната година е главно при ДДС и акцизи. Постъпленията от ДДС са 4,8 млрд. лева, от акцизи – 2,5 млрд. леа, от мита – 99,4 млн. лева. Приходите, които попадат в графа „други данъци“, възлизат от своя страна на 604,5 млн. лева.

Постъпленията от социалноосигурителни и здравни вноски пък са 4,1 млрд. лева, а неданъчните приходи и помощи са в размер на малко над 4 млрд. лева. При неданъчните приходи се наблюдава спад от 243,5 млн. лева, което се дължи в най-голяма степен на по-ниския размер на постъпилите приходи и доходи от собственост, включително и поради постъпили през 2013 г. приходи с еднократен характер.

Разходите по консолидираната фискална програма, в това число и вноската на страната към бюджета на ЕС, възлизат на 20,49 млрд. лева или с 1,28 млрд. лева повече спрямо същия период за миналата година. Нарастването се дължи основно на по-високите разходи по програмите и фондовете на ЕС и на ръст на социалните и здравноосигурителните плащания. Разходите за евросредствата нарастват със 754,7 млн. лева, а по националния бюджет – с 538,8 млн. лева

Нелихвените разходи са в размер на 19,3 млрд. лева, от които текущи – 16,7 млрд. лева и капиталови – 2,4 млрд. лева. Лихвените плащания са в размер на 478,4 млн. лв.

 

Частта на вноската към бюджета на ЕС към края на август възлиза на 662,8 млн. лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...