80 000 български студенти учат в чужбина

09.05.2011 | 11:32
по статията работи:
България има какво да даде като интелектуален и образователен продукт, категоричен беше министър Игнатов
80 000 български студенти учат в чужбина

80 000 български студенти учат в чужбина. Това съобщи в презентацията си проф. Анна Недялкова, ректор на Варненския свободен университет и председател на Асоциацията на частните университети, предаде БГНЕС. Тя взе участие в дискусия, организирана от омбудсмана на България Константин Пенчев.

По време на събитието представители на образователната система у нас и експерти дебатираха проблемите на обучението на чуждестранните студенти от български висши училища в страната и чужбина.

През 2009 г. броят на студентите ни, които са кандидатствали в чужбина, е над 50% от общия брой на кандидатите за висше образование. Една от най-предпочитаните дестинации е Великобритания - само за последните 3 години броят на българските учащи се на острова се е увеличил три пъти. 96% от тези студенти получават кредити за обучението си в тази страна, а 86% от тях не се връщат у нас до окончателното изплащане на кредита.

Солиден брой студенти имаме в Дания и Холандия, а в Германия те са 12 500. В САЩ и Канада имаме 3 664 студенти за последната година, а 82% от тях не се връщат в България. Според стратегията Европа 2020 - 40% от младите хора трябва да придобият висше образование, напомни в презентацията си проф. Анна Недялкова.

Една от основните дейности на омбудсмана е, когато има нужда от дебат да бъде обсъден важен въпрос, той да играе ролята на организатор на дискусията, заяви Константин Пенчев. Темата на днешния форум е дали имаме всички законови условия българските висши учебни заведения да са конкурентоспособни на чуждите и да обучават студенти, идващи извън страната ни, каза той.

Имаме идея да либерализираме приема на чуждестранни студенти и да улесним легализирането на дипломите на младите хора, получени в чужбина, посочи в изказването си министърът на образованието Сергей Игнатов. Той допълни, че България има добра законодателна система, която пази местния образователен пазар.

Съществуват и проблеми - българи срещат трудности при легализацията на дипломи от престижни чуждестранни университети.

Има и чуждестранни граждани, завършили у нас, които искат и техните деца да получат подобно образование в страната ни. Време е вече България да се присъедини към една световна практика и наши висши учебни заведения да могат да създават свои структури в чужбина, особено в партньорски държави, коментира Игнатов.

Той отбеляза, че България има какво да даде като интелектуален и образователен продукт и е крайно време да се замислим за българското лоби в чужбина. Висшето образование е и бизнес, в близките години не можем да очакваме "златен дъжд" от него, но не бива и да го пренебрегваме, заключи министър Игнатов.

10 020 чужди студенти се обучават у нас за учебната 2010/2011 г. На първите места са младите хора от Турция, Гърция и Македония, каза в началото на дискусията Огнян Стоичков, председател на образователната комисия в НС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....