805 млн. лв. са задълженията на Националната електрическа компания (НЕК) към всички производители на електроенергия в страната. От тях 435 млн. лв. са просрочените задължения. Това става ясно от представения доклад за състояние на НЕК към 25 ноември тази година пред депутатите от комисията по енергетика, предаде 3e-news.net.
Най-големи са задълженията на обществения доставчик към ТЕЦ "AES Гълъбово" - 150 млн. лв. Към ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" задълженията са за 120 млн. лв. На останалите кондензационни централи НЕК дължи 601 млн. лв., а просрочията им са за 237 млн. лв., става ясно от доклада. Обществения доставчик дължи на фотоволтаичните централи 82,6 млн. лева, става ясно от доклада на компанията.
"Финансовото състояние на НЕК е тежко. За първите 10 месеца на година е натрупана загуба от 96 млн. лв", заяви на заседанието Венцислав Марков от Националната електрическа компания, цитиран от iNews.bg. По думите на Марков загубата е натрупана от предходния регулаторен период, когато на компанията не е била призната голяма част от разходите.
"Продължаваме да изкупуваме енергия от ВЕИ и тези разходи не ни се възстановяват. Всички негативи с новото решение на държавната комисия за ценообразуване се опитаха да бъдат компенсирани в цените на енергията, която продава НЕК. Бяха премахнати добавките. Всички тези разходи се вкараха в цената за енергия. Но за поддържане на относително стабилна цена се предвиди относително компенсиране на тези разходи с продажба на емисии от въглеродни търгове", заяви Марков. По думите му за първите три месеца НЕК е трябвало да бъде компенсирана с 140 млн. лв. по този механизъм. Към момента компенсацията е само в размер на 75 млн. лв.
"Тенденцията да купуваме зелена енергия продължава и към момента и за три месеца имаме отрицателен резултат от 63 млн. лв. приблизително. Разходите за ПАВЕЦ трябваше да бъдат компенсирани от действието на балансиращия пазар, нещо, което не се е случило. Продължаваме да купуваме енергия за ПАВЕЦ, която не ни е призната в разходите и за три месеца имаме около 25 млн. лв. загуби от това", каза Марков.
Компанията е успяла да намали загубата за десетте месеца на годината от 96 млн. лв. на 113 млн. лв. в края на септември. Финансовото положение към края на годината на НЕК обаче може да стане доста по-трагично, защото в момента има недовзети приходи, които към края на годината могат да стигнат 620 млн. Причината е, че компанията не е платила една фактура за разполагаемост на енергия за 240 млн. лв. от времето, когато Иво Лефтеров е изпълнителен директор. Той е фактурирал тези средства от продаден, но нереализиран студен резерв. Става въпрос за разполагаемост и плащания, които е трябвало да бъдат направени в края на миналата година, обясни Венцислав Марков, ръководител управление "Регулация, икономика и бюджет".
Другите очаквани приходи са от продажбата на квоти въглеродни емисии, от които се очакваше в НЕК да се получат близо 500 млн. лв. За момента от дружеството са получили едва 77 млн. лева. Според бившия енергиен министър и сега депутат от ГЕРБ Делян Добрев загубата на НЕК от 620 млн. лв. е много вероятно да се случи в края на годината като това ще бъде като "бомба със закъснител" за следващия регулаторен период. Припомняме, че компанията има общи задължения от 2,8 млрд. лева в момента, като от тях краткосрочните задължения са за 2,2 млрд. Тук са включени и кредитите, които НЕК е получила за строителството на големите енергийни проекти като АЕЦ "Белене" и хидровъзел "Цанков камък".