87 млн. лева дължат топлофикациите на „Булгаргаз“

23.09.2014 | 15:01
по статията работи: Георги Велев
Държавната фирма ще търси кредит от БЕХ за покриване на задълженията си
87 млн. лева дължат топлофикациите на „Булгаргаз“
Снимка: Sxc.hu

87 млн. лева дължат топлофикационните дружества за получен природен газ. Това заяви Александър Петров, директор на дирекция „Лицензионна дейност и корпоративни отношения“ в „Булгаргаз“. Най-големи са задълженията на столичната топлофикация София, като освен тях задължения имат топлофикациите в Плевен, Враца и Бургас. Всички задължения към момента са просрочени, каза Петров.

В момента газовата компания търси начини да си получи парите от компаниите, като това са само текущите им задължения. Освен тях столичното парно, което е й най-голямото в страната, дължи на „Булгаргаз“ и на Българския енергиен холдинг над 500 млн. лева.

В същото време „Булгаргаз“ дължи около 20 млн. лева на Националната агенция по приходите за невнесени данъци.
Финансовото състояние на дружеството в момента е лошо не само заради задълженията, които има да събира, но и заради блокираните сметки на компанията в КТБ. В момента търсим всякакви начини за привличане на финансиране, за да може да се подобри състоянието на фирмата. Възможно е компанията да получи кредит и от БЕХ, за да обезпечи доставките на синьо гориво за хранилището в „Чирен“.

„Булгаргаз“ прави всичко възможно да продължи да нагнетява природен газ в „Чирен“, обясни Петров. Това може да се прави само до края на месеца. От началото на октомври газохранилището преминава в режим на доставки на гориво за нуждите на страната.

От „Булгаргаз“ за момента не са обсъждали възможността за доставки на синьо гориво от Гърция, както обясни по-рано днес енергийният министър Васил Щонов. От компанията потвърдиха, че има такава възможност, в случай на спиране на доставките от тръбата от Русия. В „Булгаргаз“ не са обсъждали на какви цени могат да се правят тези доставки. Те със сигурност ще бъдат по-високи от сега действащите. Синьо гориво страната ни може да получи в случай на нужда от терминала за втечнен газ Ревитуса край Атина.

За момента нямаме никакви индикации за газова криза или за понижаване на налягането при доставките, заяви Петров.

„Булгаргаз“ поиска и увеличение на цените на природния газ от 1 октомври с близо 1,6%. Предложението на ДКЕВР обаче е за запазване на цената. Ако това решение стане факт, то ще доведе до допълнителни финансови загуби за дружеството, обясни Петров. Очаква се енергийната комисия да вземе решение за цената на 26 септември. При настоящата ситуация не се очаква да има поскъпване на парното.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...