870 българи се нуждаят от животоспасяващи трансплантации

22.10.2011 | 16:16
по статията работи:
Днес се отбелязва Европейският ден на донорството
870 българи се нуждаят от животоспасяващи трансплантации

Над 56 000 европейци имат нужда от присаждане на орган или тъкани, а у нас от животоспасяващи трансплантации се нуждаят близо 870 души. Това заяви министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, предаде БГНЕС.

В столичния парк "Заимов" беше отбелязан Европейският ден на донорството с Националната кампания в подкрепа на донорството под надслов "Частица от теб може да бъде за някого целият свят". Страната ни се присъедини към хуманната акция с изложба на открито на детски рисунки по темата, на която присъстваха доброволци от Червения кръст, лекари-трансплантолози, деца, спасени с присаждане на органи.

Европейският ден на донорството се чества от 1998 г. по инициатива на женевския проф. Морел. В България той се отбелязва за втора поредна година.

"Донорството у нас зависи не само от усилията на държавата и на лекарите, но и на цялото общество", заяви в приветствието си към участниците здравният министър. "Ако тази идея не се осъзнае от всеки един от нас, тя не би могла да се развива успешно в страната ни", подчерта той.

Виктор Паскалев, член на УС на Националната пациентска организация, благодари на семействата на донорите, дали шанс на други хора да живеят. Д-р Ивелин Токаров, от името на председателя на Дружеството по трансплантология, настоя да се насърчават и развиват донорските бази. За принос в развитието на донорството и за постигнати резултати бяха наградени проф. Милан Миланов, проф. Параскева Стаменова, д-р Вилиян Платиканов и д-р Петко Загорчев.

"Първата донорска ситуация за мен бе през 1979 г. с едно войниче в "Пирогов" - тогава условията за трансплантация бяха много лоши. И днес имаме донорска ситуация в болницата ни, но трябва да изчакаме груповото решение и съгласие на близките. Все още в България донорството зависи от човека - не от правилата, не от законите", заяви проф. Миланов. Според него сме далеч от нивата на трансплантации, достигнати през 1998-99г. - 84 на брой за 14 месеца. "Сега, независимо от прекрасния закон, който имаме, трансплантациите от началото на годината са между 8 и 12, става дума за "мъртвото донорство", поясни той.

Бяха наградени деца и ученици, участници в конкурса за детски рисунки, посветен на донорството. Най-трогателни бяха двете момчета Мартин и Стефан, единият с трансплантирано сърце, а другият - с трансплантиран черен дроб. Стефан е получил безценния орган от своя баща още когато е бил бебе. Усилията на бащата да се пребори преди 12 г. с непосилното финансово бреме на операцията са завършили успешно с помощта на немска фондация. Самият Стефан, макар и малък, от осъзнат собствен опит, призова всеки човек, който може да дари орган, да го направи.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...