93 хил. евро става помощта за земеделските стопанства през 2023 г., скача и таванът по de minimis

19.10.2022 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Основният обхват на тази актуализация е да отговори на нарастващите оплаквания от бизнес асоциации, които сега призовават за повече държавна подкрепа, за да се предотврати вълна от закриване на компании
93 хил. евро става помощта за земеделските стопанства през 2023 г., скача и таванът по de minimis
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейската комисия планира да увеличи тавана за земеделската държавна помощ, която може да бъде предоставена за спасяване на затруднени фермери след войната в Украйна, стана ясно след заседанието на Съвета по земеделие и рибарство.

Основният обхват на тази актуализация е да отговори на нарастващите оплаквания от бизнес асоциации, които сега призовават за повече държавна подкрепа, за да се предотврати вълна от закриване на компании, съобщава EURACTIV.

Съгласно настоящата рамка, предложена през март и редактирана през юли, максималният размер на държавната помощ за земеделски стопани без необходимост от предварително одобрение от Комисията беше определен на 62 000 евро на предприятие, работещи в първичното производство на селскостопански продукти.

Според EURACTIV Комисията обмисля увеличаване на тавана с 50% до 93 000 евро за фермерите до 2023 г.

Удължаването с една година на рамката за държавна помощ беше приветствано от представители на държавите-членки още на подготвителна среща за срещата на министрите на земеделието от ЕС-27.

Посланиците на ЕС обаче подчертаха, че предложеният таван не е достатъчен, за да се справи с настоящата пазарна ситуация.

Правилата на ЕС за държавна помощ за селското стопанство вече бяха временно разхлабени по време на пандемията от COVID, за да помогнат на онези сектори, които не са обхванати от мерките за подпомагане, установени в регламента за общата организация на пазара (ООП). ООП представлява предпазната мрежа за фермерите в случай на пазарни кризи, противодействайки например на срив на цените.

Облекчената антитръстова рамка за справяне с прекъсванията, причинени от COVID, все още държи рекорда за най-високия таван, одобрен някога, тъй като предвиждаше увеличение на максималния размер на държавната помощ до 100 000 евро.

Новите мерки за справяне с растящите цени на енергията могат също да бъдат кумулирани с помощта, предоставена съгласно временната рамка за COVID-19, при условие че се спазват съответните им правила за кумулиране.

По-важното е, че новото изменение, което се очаква да предложи Комисията, може да допълни така наречената помощ de minimis, вид национална подкрепа, специфична за селскостопанския сектор, която може да бъде предоставена без предварително одобрение от Комисията.

Таванът за тази помощ наскоро беше увеличен до 20 000 евро и до 25 000 евро в конкретни случаи. Това означава, че общото национално подпомагане, което може да бъде отпуснато на ферма, възлиза на 113 000 евро или 118 000 евро.

Помощта може да бъде предоставена под формата на директни безвъзмездни средства, данъчни и платежни предимства или други форми като възстановими аванси, гаранции, заеми и собствен капитал, се казва в бележката на Комисията.

Производителите на торове и азотни съединения също отговарят на условията за подпомагане по тази временна рамка, тъй като Комисията признава въздействието на високите цени на енергията и ограниченията върху вноса на торове от Русия и Беларус.

Тази помощ за сектора на торовете добавя новия солидарен принос от големите компании от сектора на изкопаемите горива, които регистрираха големи печалби, което също може да подпомогне производството на торове в Европа

Въпреки това еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски беше предпазлив в миналото относно прекомерното използване на държавна помощ в сектора на селското стопанство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...