Общо 970 фирми, регистрирани във Варна и областта, са включени в публичния регистър на старите длъжници на НАП. Техният брой е скочил с нови 311 борчлии за последните 2 г., сочат последните актуализирани данни от началото на тази седмица.
Най-много, до 841, е нараснал първият списък в регистъра на данъчните, където са най-безнадеждните длъжници са по над 5000 лв. неплатени налози, които нямат нищо за вземане от данъчните.
129 са включените в друг списък на фирмите със задължения, също над 5000 лв., които обаче разполагат с имущество, върху което приходната администрация е наложила обезпечение. Близо 700 млн. лв. са несъбраните дългове към хазната от всички тези фирми в района, които се оказват кухи, показва проверката в регистъра.
"Черният" данъчен регистър се води вече 20 г. и всеки месец се актуализира с нови имена на фирми и физически лица. Явно в него повече са добавят нови длъжници, отколкото да отпадат вече изчистените от борчове, защото броят им непрекъснато набъбва, а размерът на несъбираемите налози рязко се вдига (с 350 млн. лв. за последните 2 г. в областния център).
Доскоро рекордьор по невнесени налози бе „Мерип-555" ЕООД - Варна (един от най-старите „ветерани" в регистъра), с 12,7 млн. лв. Толкова дължи и „Хай ойл" ЕООД - Варна. Сега черната класация се води от две варненски ЕООД-та, регистрирани на един същ адрес, ул. П. Каравелов" 18 - „Металимпорт" и „Груп-В", с неплатени данъци в общ размер от над 40 млн. лв. - съответно 24,93 млн. лв. и 15,14 млн. лв. Нашият анализ показва, че 24 варненски фирми дължат суми между 5 и 10 млн. лв., 15 търговски дружества - по над 4 млн. лв. Сред „милионерите" длъжници най-много (39) са с по над 2 млн. лв. невнесени данъци в хазната. Всички те са в първия списък на вече фиктивно съществуващите фирми във Варна. Във втория списък има само 12 „милионери", предимно с дългове по 1-2 млн. лв. Само „Рунивелт" ЕООД дължи 12,19 млн. лв.
"Много от фирмите в публичния регистър отдавна не съществуват, от тях практически няма какво да бъде събрано и са напълно загубена кауза", коментира говорителят на НАП Росен Бъчваров, цитиран от chernomore.bg . По неговите думи наборът от фирми длъжници, които са функционирали през 1993-1994 г., са въпрос, които е трябвало да се обсъжда преди 10-15 г. По-важно сега е настоящите дългове да бъдат обезпечавани и събирани, заяви още Росен Бъчваров. В тази връзка той добави, че за първото шестмесечие принудително са събрали над 1,4 млрд. лв.