Търговското споразумение за борба с фалшифицирането, по-известно като ACTA, бе отхвърлено от Комисията по международна търговия (INTA) към Европейския парламент (ЕП), съобщава ZDNet. От сайта уточняват, че мнението на комисията има стабилен авторитет и влияние сред редиците на ЕП като цяло. Самият ЕП ще проведе окончателно гласуване на 4 юли.
Вотът относно предизвикалото бурно недоволство в началото на годината споразумение събра 19 гласа „против“ и 12 гласа „за“. Това стана въпреки активните призиви на Европейската комисия (ЕК) всякакво гласуване относно ACTA да бъде отложено преди да се чуе официалното становище на Съда на ЕС.
Еврокомисарят по търговските въпроси Карл де Гухт посочи вчера вечерта, че все пак ще предложи на ЕП да преосмисли ратифицирането на споразумението, когато Европейския съд изложи своята позиция след известно време.
Докладчикът за ACTA Дейвид Мартин изрази своето задоволство от проведеното гласуване.
„Гласуването не бе против спазването на интелектуалната собственост...Гласуването беше директно насочено срещу съдържанието на ACTA”, каза той по време на пресконференция след вота. „Имахме чувството, и все още го имаме, че ACTA е прекалено неясен документ“.
Мартин добави, че гражданското участие и показаното от тях хората недоволство относно споразумението са изиграли огромна роля и изрази надежда, че ЕП е реагирал адекватно спрямо тяхното желание.
Негативен вот от страна на ЕП, което е най-очакваният развой на нещата, означава, че споразумението ще бъде мъртво в Европа. Към момента също така нито една страна по споразумението не го е ратифицирала, което осуетява плановете за прокарването му и също играе своята голяма роля.
Амелия Андерсдотер от Пиратската партия определи гласуването като „велик момент за Европейския съюз“.
„За пръв път гражданското мнение бе чуто и надделя над интересите на индустрията“, отбеляза тя.