Министър-председателят Бойко Борисов проведе днес работна среща с президента на френския холдинг Areva г-жа Ан Льовержан. По време на разговорите двамата обсъдиха широк кръг от теми, свързани с прилагането на съвременните европейски подходи по енергийните въпроси, както и възможностите за стратегическо сътрудничество между България и Франция, с оглед развитието на ядрения сектор в нашата страна.
В разговорите участваха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и посланикът на България във Франция Марин Райков.
Обсъдени бяха възможностите за изграждане на нов блок на АЕЦ „Козлодуй" и участие на Areva в проекта „АЕЦ „Белене". По време на срещата страните направиха преглед на проблемите в областта на ядрената сигурност и обсъдиха възможностите за сътрудничество в тази област, съобщи правителствената информационна служба.
Areva се налага като световен холдинг в сектора на ядрената енергетика, където разполага с най-иновационните средства, свързани с проекти за проучване и развитие. Холдингът разполага с най-напредналите технологии в ядрения сектор, телекомуникациите, информатиката, микроелектрониката и автомобилизма. Обединяващия фактор в тези дейности е технологичното съдържание. Компанията развива и разпространява ВЕИ от вятър, биоенергия, слънце и вода.
През миналата седмица източници, пожелали анонимност, заявили пред в. "Класа, че, 1,5 млрд. евро кредит за строителството на втората ни атомна централа могат да отпуснат френската и германската кредитна агенция „Кофас" и „Хермес".
Предложението е било направено от френската компания Areva миналия петък по време на работна среща за строителството на централата. Офертата е била представена на ресорния заместник енергиен министър Марий Косев. Информацията за предложената оферта не бе отречена вчера от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма след направено запитване от вестника.
Освен този кредит предложение за финансиране на проекта до момента има и от руската страна. „Росатом" е готова да вложи 2 млрд. евро в строежа на АЕЦ „Белене" срещу дял в централата, който впоследствие може да бъде намален. В активите на бъдещата проектна компания за АЕЦ „Белене" ще бъдат пресметнати и вложените до момента средства от НЕК, които са над 1 млрд. лв.
Китайската банка за развитие също прояви интерес да инвестира във втората ни атомна централа преди време.
Според първоначалния договор цената на АЕЦ „Белене" трябваше да е 4 млрд. евро, но заради забавянето сега руската страна настоява изграждането на двата блока да струва не по-малко от 6,3 млрд. евро. Изпълнител на проекта е руската „Атомстройекспорт".