Централната банка на Великобритания задържа лихвените проценти непроменени на срещата на управителния си борд, но от институцията посочват, че е възможно лихвените проценти да бъдат увеличени „през следващите две години“, макар и това покачване да е плавно, предаде Reuters. До днешното решение се стигна, след като всички представители на управителния борд на институцията гласуваха единодушно за задържането на равнището на лихвите. Понастоящем основният лихвен процент на Острова е 0,5%.
Освен лихвеният процент от банката запазиха и размера на активите, които институцията изкупува чрез създаване на резерви при централната банка, за да стимулира икономиката, като той ще остане в размер на 375 млрд. паунда. От банката отчитат, че индексът на потребителските цени е регистрирал покачване от 0,3% на годишна основа през януари, но въпреки това прогнозата за инфлацията ще остане значително под таргета от 2% през 2016 г.
От Bank of England отчитат, че икономиката на страната се забавя в началото на годината, макар че търсенето от страна на домакинствата е високо, а спадът на безработицата и увеличаването на продуктивността в страната трябва да спомогнат за увеличаване на реалните приходи на индивидите и за повишаване на потреблението. Освен това потребителското доверие в страната и инвестициите са „над исторически средностатистическите равнище“, посочват от институцията.
Същевременно от банката изтъкват, че причината за спада на стойността на британския паунд спрямо кошница от други световни валути е референдумът за напускане на Европейския съюз, който ще се проведе на 23 юни тази година. Паундът изгуби 9% от цената си спрямо върховата си стойност през ноември 2015 г. „Изглежда, че несигурността относно предстоящия референдум се е увеличила. Тази несигурност вероятно е значителен двигател за поевтиняването на паунда.“
Възможно е референдумът в страната да окаже въздействие и върху други политики на правителството. „Съществува вероятността референдумът да доведе до отлагане на някои разходни решения (от страна на домакинствата) и да подтисне покачването на съвкупното търсене в краткосрочен план“, смятат анализаторите от банката. Към момента обаче от банката се въздържат да правят прогнози относно потенциалните ефекти на Брексит върху икономиката на Великобритания в дългосрочен план.