Bank of Japan (BoJ) намали изненадващо основният лихвен процент в страната по време на заседанието на управителния си борд в петък, като вече те са негативни, Reuters. От финансовата институция посочват, че с този ход се надяват да съживят икономиката в контекста на волатилните финансови пазари и забавящия се икономически растеж на глобално ниво, както и да се справят с дефлацията, измерена посредством индекса на потребителските цени, допълва още изданието. Реформата ще влезе в сила от 16 февруари, а новият лихвен процент по депозитите на търговските банки в страната ще бъде -0,1%.
С промяната в политиката си BoJ копира агресивните мерки, въведени за пръв път от Европейската централна банка, напомнят инвеститори. Реформата беше гласувана с малко мнозинство, като 5-ма от управителите на финансовата инвестиция гласуваха „за“, а 4-ма други – против. Тяхната реакция на пазарите не закъсня, след като централната банка на островната държава обяви намаляването на основния лихвен процент по депозитите на търговските банки при себе си. Първоначално цените на акциите в Азия и лихвите по държавните ценни книжа на Япония се покачиха, a стойността на йената отбеляза спад. „BoJ ще намали лихвените проценти още повече, ако сметнем, че тази мярка е необходима“, се посочва в изявление на финансовата институция.
Третата по големина икономика на света се възстановява умерено и че ценовата динамика в страната все пак се покачва постепенно, „но съществува риск, при продължаващ спад на цените на петрола и несигурност в развиващите се икономики, включително и в Китай, както и нестабилност на световните пазари, бизнес доверието може да спадне, а потребителското търсене отново да се забави, което ще окаже натиск в посока възстановяване на дефлацията“, посочи гуверньорът на BoJ Харухико Курода. Според него чрез копирането на политиката на на ЕЦБ централната банка на Япония ще се предпази от материализирането на тези рискове.
Решението на институцията е изненадващо за пазарите, тъй като през миналата седмица гуверньорът ѝ коментира, че в BoJ не се обсъжда въвеждане на негативни лихвени проценти. Тогава пред правителството на страната Курода изтъкна, че централната банка ще се опита да стимулира икономиката на Япония посредством увеличаване на инфлацията, като институцията ще започне да инжектира още по-голям брой новонапечатани йени в стопанството, срещу които BoJ ще придобива активи.
По този начин централната банка на страната прибягва до ново оръжие в борбата си с дефлацията, измерена посредством индекса на потребителските цени. Според някои анализатори наличието на този икономически феномен, който се наблюдава в Япония още от 90-те години на миналия век, пречи на бързия икономически растеж, тъй като очакването за продължаване на спада на цените обезкуражава разходите на домакинствата за някои видове трайни потребителски стоки, което намалява компонента на потребителските разходи в брутния вътрешен продукт. Тази позиция не се поддържа от мнозина други експерти.