Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Глобал Файненс, най-голямата компания за дялово инвестиране в Югоизточна Европа, създават инвестиционен фонд за подпомагане развитието на малки и средни предприятия в България и Румъния. Другите инвеститори са Българска пощенска банка, Пощенска банка (Румъния) и Европейската комисия, която участва с 6,5 милиона евро от Финансовата схема за малки и средни предприятия на ЕБВР и Европейския съюз (EU/EBRD SME Finance Facility). Първоначалният капитал на фонда е 16,25 милиона евро, като впоследствие може да бъде разширен до 20 милиона евро.
Новият фонд, наречен "Global Bulgaria and Romania Growth Fund" (накратко фонд "Растеж"), предвижда осъществяването на дялови инвестиции от средно 800 000 евро в малки и средни предприятия. Фондът може да участва както с миноритарни, така и с мажоритарни дялове. Управляваният от Глобал Файненс фонд е насочен към фирми със значителен потенциал за растеж, които са в процес на изграждане на силни търговски марки, добре развити дистрибуционни мрежи и стабилни позиции на регионалните пазари. Фондът е насочен и към фирми, които използват ефективно местните ресурси и са високо конкурентоспособни в своята сфера на дейност.
Според Джон Шомел-Доу, директор на ЕБВР за България, фондовете с дялово участие за подпомагане на малки и средни предприятия са от изключително значение за страни като България и Румъния. "Ключов фактор за растежа и стабилността на малките и средните предприятия е достъпът им до финансови ресурси, а новият фонд "Растеж" на Глобал Файненс осигурява именно това", добави г-н Шомел-Доу.
Глобал Файненс, създадена през 1991 г. в Гърция, управлява над 400 милиона евро в региона. Чрез Черноморския фонд компанията инвестира от 5 до 10 милиона долара на проект. Глобал Файненс предоставя и практическа управленска подкрепа, способност за привличане на стратегически партньори, както и достъп до развита мрежа от взаимоотношения с клиенти, контрагенти, консултанти и финансови институции.
"Глобал Файненс подкрепя мениджъри и предприемачи с доказани постижения и отдаденост на своите компании, които са в състояние да постигнат най-добрите резултати в съответните отрасли", каза Емил Иванов, главен мениджър в Глобал Файненс София.
Финансовата схема за малки и средни предприятия на ЕБВР и Европейския съюз e създадена през 1999 г. по Програма Фар, основната форма на финансово и техническо сътрудничество на Европейския съюз със страните-кандидатки за присъединяване. Инициативата насърчава институционалното развитие във финансовия сектор и разтежа на малките и средните предприятия, като им предоставя достъп до заеми, лизингово и дялово финансиране от местни финансови посредници. Бюджетът по Програма Фар за 2002-2006 година е около 11 милиарда евро.