По информация на AP. Превод: Атанас Атанасов, Sandanski1.com
В Пасадена, Калифорния, инженери на НАСА приключват с подготовката на най-сложния в историята на космонавтиката безпилотен полет до Марс - ровърът Curiosity ("Любопитство") трябва да поеме към
Червената планета в края на ноември т.г. след повече от 2 години отлагане на мисията.
Цената й - 2.5 млрд. долара, е обусловена от високотехнологична научна апаратура, която трябва да установи дали някога на Марс е имало примитивен живот.
Curiosity има ядрени бордови източници на енергия и лазер, с които може да се извършва дистанционен химичен анализ. Марсоходът е с размерите на малка лека кола, тежи около 900 кг.
За ужас на някои космически фенове Curiosity няма да носи HD-3D видеокамера, разработена от режисьора на "Аватар" Джеймс Камерън.
NASA наскоро съобщи, че не е имало достатъчно време, за да тества вариообектива на камерата преди старта.
Учените очакват Curiosity да надгради откритията на близнаците марсоходи Spirit и Opportunity, които откриха геоложки доказателства за съществуването на вода на Марс в далечни епохи.
Припомняме още, че сондата Phoenix установи на място наличието на лед на днешния Марс, близо до Северния полюс.
Пътят на Curiosity към стартовата площадка бе неравен. Инженерите трябваше да направят редизайн на топлинния щит на ровъра и да отстранят проблеми на спирачния му парашут.
Част от причините за двугодишното забавяне на мисията са многобройните технически предизвикателства: NASA никога по-рано не е строила толкова сложен космически апарат за изследване на
планета.
Интересът към мисията е огромен - Curiosity има профил в Twitter с над 29 000 последователи.