Германската Deutsche Bank ("Дойче банк") натрупва активи на фона на свиването на балансите на други кредитни институции. Банката успя да изпревари френската BNP Paribas, за да се сдобие с титлата на най-голямата европейска банка, предаде агенция "Блумбърг".
Активите на базираната във Франкфурт финансова институция са се покачили с 14% до 2,16 трлн. евро (2,88 трлн. долара) през 2011 г. на годишна база. За пръв път от пет години насам Deutsche Bank става най-голямата публично търгувана банка в Европа, коментират анализатори от "Блумбърг".
Главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Джоузеф Акерман ще напусне поста си през май тази година. Той ще остави банката с 40% по-голям баланс в сравнение с 2006 г. Deutsche Bank е втора по големина, що се отнася до съотношението между дълг и собствен капитал, но е най-малко капитализираната банка сред най-големите десет в Европа. Тези показатели се запазват, въпреки че Акерман увеличи банковите резерви и намали зависимостта от привлечени средства.
Според анализатора Лутц Ромайер е нормално Deutsche Bank да не иска да свива баланса си. Разбираемо е, защото колкото е по-висок е размерът на дълга в сравнение със собствения капитал, т.е. финансовият ливъридж е по-голям, то толкова по-висока е и възвращаемостта, когато времената са добри. "Банките искат да орязват колкото се може по-малко, за да правят бизнес колкото се може повече", допълва финансистът.
Въпреки всичко капитализацията на Deutsche Bank е изключително ниска. Цената на акциите е на седмо място отзад напред сред най-големите 50 банки по целия свят. Това показва, че инвеститорите не вярват, че активите на кредитната институция струват толкова, колкото е отчетната им стойност. Според експерти причината за това са големият размер на дълга и недостигът на собствен капитал. Все пак ценните книжа на Deutsche Bank са поскъпнали с 37% от 21 декември миналата година, след като Европейската централна банка отпусна първия транш нисколихвени кредити.