Ernst & Young: Имиджът на България и реалността се различават

18.03.2010 | 15:30
по статията работи: econ.bg
54% от международните предприемачи очакват подобряване на инвестиционната среда в страната в идните 3 години
Ernst & Young: Имиджът на България и реалността се различават

Съществува известна разлика между имиджа на България пред международните предприемачи и реалните вложения в страната, се казва в 6-месечно проучване на одиторската компания Ernst & Young за инвестиционната привлекателност на Югоизточна Европа. Сравнението е направено на база интервюта с 203 международни бизнес лидери и статистически данни за периода 2004-2008 г.

Разликата най-ясно личи при отношението на инвеститорите към създаването на центрове за споделени услуги (т.нар. Shared Services Centers). От страните в Централа и Югоизточна Европа и Северна Африка България се нарежда на четвърто място с 20% инвеститорско одобрение след Чехия, Унгария и Хърватия. На практика обаче за периода 2004-2008 г. страната е на първо място по проекти за създаване на кол-центрове за такива услуги с 21%, следвана от Хърватия и Румъния. По отношение на атрактивността си за чуждестранните инвестиции България се нарежда на трето място с 34% одобрение, водена от Хърватия и Румъния, но за 5-годишния период тя е на второ място, като е привлякла 23% от проектите, водена от Румъния с 49%.

Перспективите пред България за привличане на преки чуждестранни инвестиции изглеждат добри, като 54% от предприемачите очакват подобрение в привлекателността на страната в следващите три години. На второ място е посочена Румъния с 51%, а на трето - Хърватия с 49%.

Основните сфери, в които е нужно подобрение според проучването, са: заличаване на корупцията и олекотяване на бюрокрацията - 30%; подобряване на комуникационната инфраструктура - 21%; поддържане на политическа стабилност - 14%; увеличаване гъвкавостта на административните процедури - 14%. България е и една от най-предпочитаните страни в региона за създаване на логистични центрове - 16% от предприемачите я определят като атрактивна, същия дял отреждат и на Румъния и Сърбия, а Хърватия води класацията с 18%.

Международната инвестиционна среда също изглежда по-добре, отколкото в края на 2008 г., когато 74% от предприемачите са търсили стабилизиране на инвестициите си и запазване на активите си. При последното допитване до тях повечето са отговорили, че търсят нови възможности за пазарно развитие. В този контекст България изглежда много стабилна макроикономически, като тя и може би Естония са единствените, които изпълняват Маастрихтските критерии за стабилност, обясниха от Ernst & Young.

От компанията препоръчват фокусът на развитие на страната да не е единствено конкуренция в региона, а съревнование на по-високо ниво, като например Централна Европа, което може да се постигне с отдаване на приоритет на услуги и продукти с висока стойност. Това може да се постигне като се подобри трудовата квалификация и инфраструктурата в страната, допълват от компанията.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...