Facebook е най-опасен за най-верните си фенове

20.10.2011 | 16:02
по статията работи:
Загриженост относно защитата на личната информация създават новите приложения на социалната мрежа - Timeline и Open Graph
Facebook е най-опасен за най-верните си фенове

По-честото използване на Facebook води до по-малки притеснения относно защитата на личните данни в социалната мрежа. Това сочат резултатите от изследване на USA Today и Gallup, проведено сред повече от 2 хил. души в САЩ, съобщи сайтът RedOrbit.

Според проучването само 26% от ежедневно проверяващите профила си във Facebook са "много загрижени" за защитата на личните си данни. За разлика от тях притеснения за сигурността на личната си информация изпитват 35% от потребителите, които влизат веднъж седмично в профила си, и 39% от тези, които използват Facebook още по-рядко.В момента се смята, че защитата на личната информация на 800 млн. души по света е застрашена. Причината е, че Facebook започна тестването на няколко нови приложения. Някои от тях предизвикаха големи притеснения.

Сред новите функционалности, които предлага популярната социална мрежа, е т.нар. Timeline. Това е функция, която дава възможност за дигитално картографиране на целия онлайн живот на потребителя. Друго приложение е Open Graph, с което автоматично може да се споделя информация относно посетените уебсайтове и достигнатото от потребителите съдържание.Новите приложения на Facebook дадоха повод на различни организации, защитаващи правата на гражданите, да отправят искане към американската Федерална търговска комисия да разследва тези технологии за онлайн проследяване.

Съществуват опасения, изразени от някои експерти, че големите американски компании като Facebook, Google, Apple, Microsoft, както и други компании разработват бизнеси, които се базират на събиране на големи количества информация относно поведението на потребителите.

Според Крейг Шпицли, изпълнителен директор на организацията с нестопанска цел Online Trust Alliance става въпрос за мислене, характерно за времената на златна треска. Той допълни в интервю за USA Today, че проследяването на данни се е превърнало в "Светия граал".

Говорителят на Facebook Андрю Нойес обяснява, че компанията следи поведението единствено на потребителите на Facebook, които са дали съгласието си за това. Той допълни, че са предприети важни стъпки, които да "предложат на хората прозрачност, избор и контрол върху това как се споделят техните данни".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...