Предлаганата от България актуализация на държавния бюджет показва как тегленето на пари от банките през лятото, заедно със забавения растеж на икономиката и нарасналите разходи са отслабили публичните финанси на страната. Ниският дълг и умереният дефицит представляват фискален буфер, като това ще осигури достатъчна рейтингова сила на страната. В същото време обаче тя няма да е достатъчна, за да балансира слабите рейтинги. Това пише в свой доклад рейтинговата агенция Fitch.
Служебното правителство на България одобри предлагания проект за актуализация на бюджета, включващ прогнозиран 4-процентен дефицит от Брутния вътрешен продукт (БВП), непосредствено преди провеждането на парламентарните избори. Очаква се новият парламент да гласува въпросния проект за актуализация на държавния бюджет.
Посоченият в него дефицит надвишава двойно заложения от предходното правителство недостиг от 1,8%, пише още в доклада. Заедно с това в него се предвижда и допълнителен дълг от 4,5 млрд. лв., който трябва да финансира дефицита, както и да осигури ликвидни средства в банковия сектор, да даде заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките и евентуално да отпусне средства на депозантите в Корпоративна търговска банка (КТБ), пише в доклада.
Според рейтинговата агенция предложението за актуализация на бюджета показва, че по-бавният растеж на българската икономика, както и направените през септември сериозни разходи заедно с тези за банковия сектор, ще се отразят негативно върху публичните финанси. В доклада се посочва, че именно те са били от ключово значение за рейтинга на България до сега.
При евентуално увеличение на дълга ще нарасне и съотношението между общият брутен държавен дълг и БВП до 28%. Този размер е с над 10 процентни пункта под средното ниво за рейтинг ВВВ. Въпреки това той значително надхвърля заложеното от Fitch ниво от 23 на сто за 2017-2018 г. В доклада на агенцията се посочва още, че ще има влошаване на рейтинговата сила на публичните финаси.
Очаква се следващите данни за рейтинга на България да бъдат представени на 19 декември. В тях ще бъдат отразени и първите действия, които ще предприеме новото правителство за овладяване на ситуацията във финансовия и икономическия сектор.